Sivas’ın Altınyayla İlçesinin Altınyurt mahallesinde bulunan müstakil ev dışarıdan bakıldığında sıradan bir ev gibi gözüküyor. İçeriye girenler ise gözlerine inanamıyor.
Sivas’ta dışarıdan sıradan gibi görünen eve girenler, gözlerine inanamıyor
Sivas’ın Altınyayla ilçesinde bulunan müstakil ev dışarıdan bakıldığında sıradan bir ev gibi görünsede, içerde iki asırlık tarih yatıyor. İşte detaylar…
![Sivas’ta dışarıdan sıradan gibi görünen eve girenler, gözlerine inanamıyor - Sayfa 1](https://img.superhaber.com/storage/files/images/2022/09/19/1-fcuL.jpg)
![Sivas’ta dışarıdan sıradan gibi görünen eve girenler, gözlerine inanamıyor - Sayfa 2](https://img.superhaber.com/storage/files/images/2022/09/19/2-Z6bQ.jpg)
2 asır önce Altınyayla’nın ileri gelenlerinden Abdulvahap Ağa tarafından Ermeni ustalara yaptırılan konuk odasının ahşap tavanı görenlerin dikkatini çekiyor.
![Sivas’ta dışarıdan sıradan gibi görünen eve girenler, gözlerine inanamıyor - Sayfa 3](https://img.superhaber.com/storage/files/images/2022/09/19/3-Hm6g.jpg)
Büyük emek verilerek bıçakla tavana işlenen motifler Anadolu’da ender görülüyor. Konuk odasının 3. kuşak sahibi Hacı Mahmut Atalay, evin tavanında bulunan desenlerin 6 ayda yapıldığını söyledi.
![Sivas’ta dışarıdan sıradan gibi görünen eve girenler, gözlerine inanamıyor - Sayfa 4](https://img.superhaber.com/storage/files/images/2022/09/19/4-hv8S.jpg)
BİR ODA 6 AYDA BİTMİŞ
3. kuşak olarak konağın sahibi olan Hacı Mahmut Atalay, konağın dışardan kötü göründüğünü fakat içine girenlerin şaşırdığını belirterek, “Bu 2 asırlık konağı dedem Abdulvahap Ermeni taş ustalarına yaptırmış. Bu odayı 6 ayda bıçakla işleme yaparak bitirmişler.