Sisi’den sistematik işkence

Muhalifler cezaevindeki akrep koğuşunda sistemli bir şekilde infaz ediliyor

New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Mısır'ın Tora Cezaevi'nde mahkûmların düzenli olarak işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldıklarını bildirdi.

Konuyla ilgili 80 sayfalık rapor hazırlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü, daha önce de kötü şöhretiyle bilinen cezaevindeki koşulları aktardı.

Rapora göre başkent Kahire'deki cezaevinin, en yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı "Akrep" olarak bilinen bölümünde mahkûmlar, çok küçük ve penceresiz hücrelerde tutuluyor, dövülüyor, aç bırakılıyor ve tıbbi destekten mahrum bırakılıyor.

Ayrıca mahkûmların aileleriyle avukatlarıyla görüşmeleri engelleniyor.

İngiliz Times gazetesine konuşan Al Jazeera televizyonu muhabiri Abdullah Eş Şami 2014'te bir ay kaldığı "Akrep"i, "mezarlık" olarak nitelendirdi.

'En az 6 siyasi mahkûm öldü'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, geçen yıl cezaevindeki kötü koşullar sonucu en az 6 siyasi mahkûmun öldüğünü de iddia etti.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Joe Stork, raporlarının yayımlanması sonrası şu yorumu yaptı:

"Bu cezaevindeki koşulların düzeltilmesi, Mısır'da yapılacaklar listesinin sonlarında bulunuyor. Siyasi tutuklular sessiz ve umutsuz bırakılıyor."

Mısır İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise suçlamalarla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Ülkede 2013'teki askeri darbe sonrası çoğu görevden uzaklaştırılan devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçisi olan 60 bin kişi tutuklanmıştı.

Bu kişiler arasında, Mursi'nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketinin liderleri de vardı.

Mısır hükümeti daha sonra Müslüman Kardeşleri resmi olarak "terör örgütü" ilan etmişti.

İlhami Yangın- Superhaber

Sisi’den sistematik işkence ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.