Sırplar 'soykırımı' kutladı: Rus ve Çinli diplomatlar da katıldı!

Bosnalı Sırplar, getirilen yasak ve yaptırımlara rağmen milliyetçi kutlamalar düzenliyor. Bosna Anayasa Mahkemesi, Müslüman Boşnak ve Katolik Hırvat topluluklarına karşı ayrımcılık yaptığı için kutlamaları yasa dışı ilan etmişti. Bosnalı Müslümanlar için katliamı ve soykırımı anımsatan ırkçı kutlamalarda Rus ve Çinli diplomatların Fransızlarla birlikte hazır bulunduğu görüldü.

Bosnalı Sırplar, Sırp Cumhuriyeti'nin ulusal bayramını kutlamak için bir üst mahkemenin anma töreni yasağına ve bu hafta liderleri Milorad Dodik'e uygulanan ABD yaptırımlarına karşı çıkarak halka açık kutlamalar düzenlediler.

SIRPLAR İÇİN ÜLKELERİNİN KURULUŞU VE DİNİ BAYRAM ANLAMINA GELİYOR

9 Ocak kutlamaları, 1992 yılında Bosnalı Sırpların Bosna-Hersek'te kendi devletlerini kurduklarını ilan ettikleri tarihi anıyor. Yaklaşık dört yıl süren ve yaklaşık 100.000 kişinin katledilmesine yol açan yıkıcı bir savaşı insanlara hatırlatıyor.

Bu tarih aynı zamanda bir Sırp Ortodoksların Hristiyan bayramına denk geliyor ve Bosna Anayasa Mahkemesi'nin bölgedeki Müslüman Boşnak ve Katolik Hırvat topluluklarına karşı ayrımcılık yaptığı için bu tatili yasa dışı ilan etmesine neden olan da işte bayramın bu dini bileşeniydi.

Pazar günkü yasadışı geçit törenine, bölgenin en büyük şehri Banja Luka'nın sokaklarında öğrenciler, savaş gazileri ve sporcularla birlikte yürüyen terörle mücadele birimleri, jandarma ve süvari de dahil olmak üzere 800'den fazla silahlı polis memuru katıldı.

Seyirci kalabalığı ve yürüyenler Sırp bayrağındaki kırmızı, mavi ve beyaz bayraklarını salladı. Özel bir polis biriminin üyeleri, Sırp Cumhuriyeti'ne Hıristiyanlığın mirasçısı olarak atıfta bulunan şarkılar söylediler.

BOSNALI MÜSLÜMANLAR İÇİN İSE SOYKIRIMI İFADE EDİYOR...

Bosna, Banja Luka'dan bildiren El Cezire'den Liljana Smiljanic, Sırplar için tarihin “kutsal” olduğunu, Boşnaklar için ise tamamen farklı bir şey ifade ettiğini söyledi.

“[Bosnalı Sırplar] bunun [9 Ocak tatilinin] kendileri için özgürlüğü ve Bosna-Hersek'te yaşamak için en iyi koşulları garanti ettiğini söylüyorlar. Öte yandan Boşnaklar için… 90'lı yıllarda katlandıkları savaş ve soykırım dehşetinin ve daha sonra Srebrenitsa'daki savaş suçları ve soykırımın başlangıcıdır” dedi.

Bosna'nın üçlü cumhurbaşkanlığı üyesi Milorad Dodik, özerk Sırp Cumhuriyeti'nin ulusal bayramını kutlamak için bir geçit töreni sırasında insanlara el salladı. 

RUS VE ÇİNLİ DİPLOMATLAR DA FRANSIZLARLA BİRLİKTE KUTLAMALARDA HAZIR BULUNDU

Geçit törenine ve diğer törenlere, Başbakan Ana Brnabiç ve Meclis Başkanı Ivica Daciç de dahil olmak üzere komşu Sırbistan'ın üst düzey yetkilileri katıldı. Bosna'daki Rus ve Çinli diplomatlar ile Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Ralli partisinin birkaç yetkilisi de hazır bulundu.

DODİK: BOSNALILAR DİNLERİNİ AKŞAM YEMEĞİ İÇİN SATAN HAİN, İKİNCİ SINIF İNSANLAR

Dodik'in son aylardaki ayrılıkçı söylemi, son günlerde Sırp Cumhuriyeti genelinde olayları kışkırtan, namaz kılarken camilerin yakınında havaya ateş açan, hüküm giymiş savaş suçlularını alenen öven ve Müslüman komşularını tehdit eden Sırp milliyetçilerini cesaretlendirdi.

Boşnakları “ikinci sınıf insanlar” ve “orijinal [Ortodoks Hristiyan] inançlarını akşam yemeğine satan” “hain mühtediler” olarak nitelendirdi.

 

Kaynak: SuperHaber

Sırplar 'soykırımı' kutladı: Rus ve Çinli diplomatlar da katıldı! ile ilgili etiketler soykırım Sırp Osmanlı Türk Müslüman Rus bayram bosna dodik çinli kutlama kutladı
GÜNÜN VİDEOSU

Şirin Payzın ve Seyhan Avşar, CHP'nin kanalı Halk TV'de DEM Parti savunuculuğu yaptı

İBB Bağımsız Meclis Üyesi Suat Sarı, konuk olduğu Halk TV'deki Sözüm Var programında HDP/DEM Parti'yi eleştirince Şirin Payzın ve Seyhan Avşar'dan tepki gördü.