Şimşek: "2024'te rüzgar bizden yana esecek"

Enflasyonun 'önümüzdeki birkaç ay daha yükselmeye devam edeceğini' söyleyen Mehmet Şimşek, "2024'te rüzgar bizden yana esecek" dedi. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide bugün Türkiye’ye karşı esen rüzgârların 2024’ün ikinci yarısından itibaren destekleyici bir nitelik kazanacağını söyledi. Şimşek, enflasyonun “önümüzdeki birkaç ay” yükseleceğini vurguladı.

Şimşek: "2024'te rüzgar bizden yana esecek"

Mehmet Şimşek, Yeni Şafak gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun “önümüzdeki birkaç ay” yükselmeye devam edeceğini kabul eden Şimşek, “Bizim bütçe dengelerini iyileştirmek, depremin yaralarını sarmak için yaptığımız bazı vergi düzenlemeleri var. Bu vergi düzenlemeleri de tabii enflasyonist ama bu bir daha tekrarlanmayacak. Bir kerelik yaptığımız bir düzenleme bu” dedi.

Ücret artışlarına dikkat çeken Şimşek, “Yine bu sene vatandaşlarımızın, toplumun değişik kesimlerinin geçmiş enflasyona karşı kayıplarını telafi için ciddi ücret artışları oldu. Biz inanıyoruz ki uygulayacağımız programla öngörülebilirlik artacak. Türkiye’ye kaynak girişi artacak ve önümüzdeki dönemde belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreceli bir istikrara doğru gideceğiz. Bu da enflasyonu ve beklentileri olumlu yönde etkileyecek” diye konuştu.

Şimşek: "2024'te rüzgar bizden yana esecek" ile ilgili etiketler ekonomi enflasyon Hazine ve Maliye Bakanlığı Mehmet Şimşek
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan ambulans kaza yaparak yan yattı!

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan bir ambulans, kaza yaparak yan yattı. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.