Kuraklık endişe yarattı! Mart ve nisan yağmurları dört gözle bekleniyor

Siirt'te tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan üreticiler yağışların olmaması nedeniyle kuraklık yaşanmasından endişe duyuyor. Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, ''Mart ve nisan aylarında yağmur yağarsa gerçekten çiftçi ve havyan besicileri bekledikleri refaha kavuşur.'' diyerek yağmurun yağmasını beklediklerini belirtti.

Beklenen yağışların olmaması nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Siirt'te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üreticilerin umutlarını yağması beklenen yağışlara bıraktıklarını ifade eden Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, tek umutlarının mart ve nisan aylarında beklenen yağışlar olduğunu söyledi.

Kuraklık endişe yarattı! Mart ve nisan yağmurları dört gözle bekleniyor

''KURAKLIKTAN DOLAYI DİKEN ÜSTÜNDEYİZ''

Şehirde ve bölgede bu sene çok az yağmur yağdığını hatırlatan Günbat, kuraklığın baş gösterdiğini değerlendirdi. Günbat, "Bunun için daha önceki demeçlerimde de tüm halkımızı yağmur duasına davet etmiştim. Şu ana kadar da yağmur yağmadı ama bundan sonra yağmur yağarsa hem hububatta hem de meralarda faydalı olur. Biliyorsunuz ilimizin bütün ekonomisi tarım ve hayvanlıkladır. Mart ve nisan yağmurları çok faydalı oluyor mısır, pamuk, buğday, fıstık gibi ürünlerde. Tabii yağmur yağmazsa hayvanlar otlanmaz. Ot olmadı mı da hayvanlar beslenmez. Kar ile zararlar birbirini karşılamaz onun için şu anda uykularımız kaçıyor. Geçmişte de söylemiştim şu anda da söylüyorum bu kuraklıktan dolayı diken üstündeyiz” dedi.

Kuraklık endişe yarattı! Mart ve nisan yağmurları dört gözle bekleniyor - Resim : 2

''İMAMLARI YAĞMUR DUASINA ÇAĞIRACAĞIZ''

Tek umutlarının mart ve nisan yağmurları olduğunu dile getiren Günbat, “Mart ve nisan aylarında yağmur yağarsa gerçekten çiftçi ve havyan besicileri bekledikleri refaha kavuşur. Ama eğer Mart ve Nisan’da yağmur yağmazsa ilimizde kuraklıktan dolayı çok büyük zararlar meydana gelecek. Biz Mart ve Nisan yağmurları için dua edeceğiz. İmamları yağmur duasına çağıracağız. Hep birlikte bu memleketin refahı ve geleceği için dua edelim” diye konuştu.

Kuraklık endişe yarattı! Mart ve nisan yağmurları dört gözle bekleniyor - Resim : 3

Kuraklık endişe yarattı! Mart ve nisan yağmurları dört gözle bekleniyor ile ilgili etiketler Siirt
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.