Sıcak hava dalgası Türkiye'yi etkisi altına alacak

Tüm yurtta hava durumu hızla değişiyor. Küresel tahmin sistemlerinde yer alan son verilere göre gelecek günlerde Türkiye'yi kavurucu sıcaklar bekliyor. Pazar gününden itibaren ülkenin doğu kesimleri, İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz'de sıcaklıkların artması bekleniyor. Libya üzerinden gelecek sıcak hava dalgasıyla, sıcaklıkların 40 derecelere varabileceği açıklandı.

Birkaç gündür mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıkları bugünden itibaren hızla artışa geçecek, güney ve iç bölgelerde çok yüksek sıcaklıklar görülecek Ankara hafta sonu 38 dereceyi görecek.

LİBYA ÜZERİNDEN SICAK HAVA DALGASI GELİYOR

Libya üzerinden gelmesi beklenen sıcak hava dalgası Türkiye'yi etkisi altına alacak. Pazar gününden itibaren ülkenin doğu kesimleri, İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz'de sıcaklıkların artması bekleniyor.

Cumartesi gününden başlayarak pazar günü de sıcaklıkların artacağı İstanbul'da rüzgarlar sıcak esecek. Bölgede sıcaklıkların 32 ila 33 derece olması bekleniyor.

Sıcak hava dalgası Türkiye'yi etkisi altına alacak

İstanbul'da pazartesi günü sağanak yağış görülebileceğini, bununla beraber batıda sıcaklıklar salı ve çarşamba günü düşebileceği açıklandı.

40 DERECEYE VARAN SICAKLIKLAR KAPIDA

Pazar günü ve sonrasında ise İzmir, Muğla, Denizli, Antalya, Ankara 37-40 derecelere çıkacak.

YURTTA HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Samsun'un doğusu, Artvin, Ardahan, Bolu, Karabük, Osmaniye, Hatay kıyıları ve Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkisinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde artacağı ve mevsim normalleri üzerinde seyredeceği, diğer yerlerde değişmeyeceği ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile zamanla güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve az bulutlu 33

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 29

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 32

Adana: Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra Toroslar kesimi yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 33

Antalya: Az bulutlu ve açık 31

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğu kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 27

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 27

Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 31

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 40

Sıcak hava dalgası Türkiye'yi etkisi altına alacak ile ilgili etiketler hava durumu sıcak hava dalgası 18 temmuz hava durumu yurtta hava durumu
GÜNÜN VİDEOSU

Türkiye’nin savaş uçağı KAAN'ın yeni görüntüleri paylaşıldı: KAAN'ı bir de kendi sesinden dinleyin!

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın uçuşuna dair yeni görüntüler paylaştı. Paylaşıma "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" notu düşüldü.