"Hedefimiz Dünya Kupası!"

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş TRT Spor'a önemli açıklamalarda bulundu. En güçlü rakipleri olan Hollanda ve Norveç ile Mart ayında karşı karışıya geleceklerini ifade eden Güneş, en büyük hedeflerinin ise 2022'de Dünya Kupası'na katılmak olduğunu söyledi.

2022 Dünya Kupası, Türk futbolu ve milli oyuncuların son durumu hakkında önemli açıklamalar yapan ve en büyük hedeflerinin ise 2022 yılında Dünya Kupası'na katılmak olduğunu belirten A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"En güçlü rakiplerimiz olarak Hollanda ve Norveç ile başlıyoruz. Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'na katılım önemli. En üst organizasyonlarda olmak ülkenin ve futbolun tanıtımı için çok önemlidir. Mart ayında iki tane güçlü rakibimiz ile karşılaşacağız, hedefimiz Dünya Kupası'na katılmak. 2002'ye katılmıştık, başarı elde etmiştik. Bunlar güzel şeylerdi. Sportif başarı, ülke tanıtımı. Ülkenin imajını da üst çıtaya çıkardığımızı düşünüyorum"

"DÜNYA KUPASI'NA KATILMAK İSTİYORUZ"

"Yeterli miyiz? Değiliz. Avrupa Şampiyonası'nda kendimizi sunacağız ama Dünya Kupası daha önemli. 20 yıl geçmiş olacak. Buna katılmak istiyoruz, zorlukları da biliyoruz. FIFA sıralamasında 14. sırada olan Hollanda ve 44. sırada olan Norveç var. İkisi de yükselen değer" 

"İHTİYAÇ OLDUĞUNDA BÜYÜN OYUNCULAR ALINIYOR"

Milli takımda zaman zaman farklı oyunculara yer verdiğini belirten Güneş, "Bu takım Türkiye'nin sahiplendiği bir takım. Değişimler elbet olacak. Herkese kapımız açık. İhtiyaç olduğunda bütün oyuncular alınıyor. Kaan - Merih ile başladık, Merih - Çağlar oldu, Ozan bir ara geldi, sonra ne olacak bilmiyoruz. Oyuncular var ama günün koşullarında bir takım oluşturuyorsun. Alınmayan da çalışmalı, alınınca da görevini iyi yapmalı. Mevcut oyuncular da kısa sürede buraya oturdu, kolay olmadı. Ben kulüpler bazında oyuncu seçmiyorum. Mevkilere bakıyorum, ihtiyacımızı görüyorsa, ona uygun tercihler yapıyorum" dedi.

Ozan Kabak hakkında da açıklamalar yapan deneyimli isim şunları söyledi:

"Hedefimiz Dünya Kupası!"

"BAŞARISIZLIK YIKILMASINI GEREKTİREN BİR ŞEY DEĞİL"

"Ozan Kabak, Schalke 04'e transfer oldu, kaybeden bir takım oyuncusu oldu, moral olarak da etkileniyor. Liverpool'a transfer oldu, orada da başarıyı ve başarısızlığı görecek, bu yıkılmasını gerektiren bir şey değil. Öğrenmenin esas alındığı bir yerde başarılı olursunuz. İlk maçında olumsuz bir görüntü olabilir. Bunlar olacak, maça gelince hazırlanmak önemli. Mart ayına hazırlanın diye ben söyledim zaten."

Güneş'in Cenk Tosun ile ilgili yaptığı açıklamalar ise şu şekilde: 

"Hedefimiz Dünya Kupası!" - Resim : 2

"CENK GİDERKEN ÇOK ÜZÜLDÜM"

"Cenk giderken üzüldüm, oynamadığı zaman daha çok üzüldüm. İyi bir transfere gitti. Üretim yaparsak, böyle dövizler kazanırız. Türk parasını dışarı vermektense dövizi buraya getirip değerli kılmak önemli. Sakatlıkları oldu. Döndüğünüzde takım da iyi gittiğinizde yer bulamayabilirsiniz. Avrupa'da isteyen birkaç takım vardı, Türkiye'ye gelmesi motivasyonunu arttırır, oynaması önemli. Her maçta oynamasa bile sahaya çıkıp oynaması önemli. Burak, Cenk, Kenan oynarsa, biz mutlu oluruz. Oynayacak bir takıma gelmesine sevindim. Uzun süre ayrı kaldığı için moral olarak da düşmüş olabilir, o sıcaklığı burada görmesi önemli" 

"Yurt dışına çıkan oyuncuları takdir ediyorum, tebrik ediyorum, gurur duyuyorum" diyen Güneş sözlerine şöyle devam etti:

"Orada başarılı olmak da önemli. Cenk'in Şampiyonlar Ligi ve Milli Takım'da oynadığı oyun onu öne çıkardı. Parayı verirken ondan bir şey bekliyorlar. Merih'i alırken, Ozan'ı alırken adam 10 veriyorsam 30-40 alacağım diyor, onu hesaplıyor. Bunun sahnesi milli takım ve uluslararası lig. Şampiyonlar Ligi'nde, UEFA'da olmak gerekir."

Şenol Güneş, Süper Lig ile ilgili görüşlerini ise şu şekilde açıkladı:

"KAYBETTİĞİNİZDE MAZERET ARAMAMALISINIZ"

"Oyun akışı giderken hakem kararı çok uzun tartışılıyor. Maçlar bitiyor televizyonda, gazetede tartışıyoruz. Bu bizim pastamız, bunun iyi olması için kimseden özveri beklemeyeceğiz. Hakların korunması için Kulüpler Birliği ve TFF var, burada konuşursun. Medyada konuşarak olmaz. Herkes talep ediyor ama çatışma varken nasıl olacak? Kavgayı yapan büyük kulüpler. Yapanlar da şimdi kafa kafaya geldiler. Bütün takımlara saygı duyuyorum, Trabzon doğumluyum, Trabzonspor ve Beşiktaş'ta çalıştım, Galatasaray, Fenerbahçe, hepsine saygı duyuyorum. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor kafa kafaya geldiler, demek ki kötü niyet yok burada. Ligde bir tane şampiyon çıkacak, diğerleri şampiyon olamayacak. Kaybettiğinizde mazeret ararsanız sorunu çözmezsiniz" 

"ÜRETİM YAPMAMIZ LAZIM"

Türk futbolunun en büyük problemlerinden birinin 'üretmek' olduğunu da ifade eden Güneş, "Galatasaray'ın UEFA Kupası şampiyonluğu, Fenerbahçe'nin Zico dönemi Şampiyonlar Ligi performansı, benim zamanında Şampiyonlar Ligi'nde aldığımız sonuçlar. Lyon, Leipzig ve Porto vardı ve onlar devam ediyorlar, bütçeleri artı veriyor. Bizde eksi. Kulüplerimizin hepsinin iyi oynamasını, başarılı olmasını, ekonomik olarak güçlenmesini ve uluslararası alanda başarılı olmasını istiyorum. Bunun için üretim yapmamız lazım. Durumu tespit etmemiz lazım, yarışırken üretimi unutuyoruz. Ben yarışırken yerli-yabancı bakmam, en iyi 11'i çıkarırım. Siz öyle bir sistem kurarsınız ki genç oynar. Rıdvan vardı, N'Sakala alındı. İkisi de yokken Dorukhan oynadı" dedi.

 

"Hedefimiz Dünya Kupası!" ile ilgili etiketler 2022 FIFA Dünya Kupası Şenol Güneş futbol 2022
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...