Şeker üreticileri harekete geçti! Sabit fiyat uygulamasına onlar da katıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un zincir marketlerin başlattığı fiyat sabitleme ve indirim yarışına bir sektör daha katıldı.  Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), 1 Eylül'e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatını sabitlediklerini duyurdu. İşte detaylar…

Zincir marketlerin başlattığı 'fiyat sabitleme' ve 'indirim' yarışı sürüyor. Türkiye genelinde birçok zincir market binlerce üründe fiyatı sabitledi, birçok üründe ise indirime gidildi. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Perakende sektörü destek veriyor, verecek. Daha da genişleyecek" demişti. Bu açıklamanın ardından 'fiyat sabitleme' yarışına bir sektör daha katıldı.

Şeker üreticileri harekete geçti! Sabit fiyat uygulamasına onlar da katıldı

ŞEKER ÜRETİCİLERİ DE HAREKETE GEÇTİ

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), 1 Eylül'e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında 'sabit fiyat' uygulaması başlattıklarını duyurdu. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de 15’i kamu, 12’si özel, 6’sı kooperatif olmak üzere 33 şeker fabrikasının bulunduğu, bu fabrikalarda 2022/2023 üretim döneminde 2,6 milyon ton pancar şekeri üretiminin gerçekleşeceği, bu üretimin ülke ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu ifade edildi.

1 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

İçinde bulunulan pazarlama yılında stok planlama ile arz ve talep dengesine yönelik gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Geçtiğimiz yıl dünya şeker fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen olumsuzluklar yaşanmıştır. Ancak içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretim rakamları ve arz istikrarını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca sektörde oluşturulan koordinasyon mekanizması sayesinde dünya şeker piyasalarında olası dalgalanmalara karşı herhangi bir risk ihtimali kalmamıştır.

Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak, 1 Eylül'e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarında, halihazırdaki fiyatları esas alarak sabit fiyat uygulaması başlatacağımızı, sabit fiyat uygulamasının uzun süredir istikrarlı bir şekilde seyreden perakende fiyatlarına da olumlu yansıyacağını, ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanmasına ve ekonomimize destek olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve sektör paydaşlarımızın bilgisine saygılarımızla arz ederiz." 

 

Şeker üreticileri harekete geçti! Sabit fiyat uygulamasına onlar da katıldı ile ilgili etiketler ekonomi Ticaret Bakanlığı Mehmet Muş Hazine ve Maliye Bakanlığı Nureddin Nebati şeker