Savunma Sanayii Başkanı'ndan Blinken'e S-400 yanıtı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, S-400 üzerinden türkiye'yi yaptırımları artırmakla tehdit etmişti. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'den cevapta gecikmedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,  TV 100'de Metehan Demir'in sunduğu Yüz Yüze programının canlı yayın konuğu oldu.

Başkan Demir, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın "Rus S-400 hava savunma sistemleri ABD'nin güvenliğini tehdit ediyor. Türkiye ve bütün ABD müttefiklerinin Rusya savunma sistemlerinden kaçınmaları çok önemli" açıklamasına yönelik soruya yanıt verdi.

Böyle bir düşüncelerinin olmadığını belirten Demir, "Biz defalarca bunu bize açıklayın, bizi ikna edin dedik. Endişeniz neyse ittifaklık ruhu içinde bir adım atarız dedik. Ben bir toplantıda Milli Güvenlik Danışmanı Bolton’a 'Teknik olarak bizi ikna etmeniz gerekiyor, bize bir açıklama borçlusunuz." dedim. Kendisi de 'Haklısınız size bir açıklama borçluyuz ve bu açıklamayı yapacağız.' dedi. O gün bugündür açıklamayı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Demir Blinken'ın kendisine iletilen bilgiler doğrultusunda bunu inanarak söylüyor olabileceğini belirterek, şunları söyledi: "Ama biz bu bilgileri ileten kişilerin ne kadar samimi olduklarıyla ilgili, hangi parametreleri bildikleriyle ilgili endişe sahibiyiz. Konuştuğumuz zaman biz gerekli tedbirleri alırız dedik ama bu konuda hiç diyalog olmadı. Umarım bundan sonra olur."

Savunma Sanayii Başkanı'ndan Blinken'e S-400 yanıtı ile ilgili etiketler ABD İsmail Demir s400 füzeleri antony blinken savunma sanayii başkanı
GÜNÜN VİDEOSU

Esenyurt'ta sokak ortasında dehşet! Elinde silahla koşarak gelen şahıs, 2 genci vurdu...

Esenyurt'ta 2 kişi, aralarında husumet bulunan bir şahıs tarafından sokak ortasında silahla vuruldu. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, saldırı anı kameraya yansıdı.