Savcılık neden bırakıldığını açıkladı

Türkiye hafta içi videosu sosyal medyaya düşen Kürşat Ayvatoğlu'nu konuştu. Videoda Ayvatoğlu bir tabağın içinde kokain olduğu belirtilen maddeyi burnuna çekiyordu. Olayın ortaya çıkması üzerine AK Parti Genel Merkez'deki görevine son verilen Ayvatoğlu'nun, mahkemede kendisini "Kokain değil, şaka amaçlı pudra şekeri çektik" sözleriyle savunduğu ve bu savunma ile serbest kaldığı ileri sürülmüştü. Savcılıktan bu iddiaya yalanlama geldi. Açıklamada soruşturmanın aşamalarına ilişkin de bilgi verildi

Türkiye'nin konuştuğu görüntüler ortaya çıktıktan sonra önce AK Parti Genel Merkez'deki işinden atılan, ardından da 26 Mart tarihinde gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından bugün Ankara Adliyesi’ne getirdildi

Adliye'de Ayvatoğlu'nun ifadesini alan soruşturma savcısı şüpheliyi adli kontrol talebiyle nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk etti.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KONULDU

Nöbetçi hâkimlik, Ayvatoğlu’na haftada bir karakola imza vermesi ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla serbest bırakılmasına hükmetti. 

PUDRA ŞEKERİ SAVUNMASI

Ortaya atılan çeşitli iddialara göre, Ayvatoğlu'nun, ifadesinde kokain çektiği iddialarını reddettiği ve şaka amaçlı pudra şekeri çektiğini ileri sürerek kendisini savunduğu ileri sürüldü.

"Ayvatoğlu'nun ifadesi" olarak paylaşılan metinde ise şu ifadeler yer aldı;

“Görüntülerdeki sürücü koltuğunda oturan beyaz gömlekli kişi benim. Bu video, yaklaşık 2 yıl önce Kastamonu’da benim haberim olmadan çekilmiş. Yanımda bulunan ve sesi gelen şahıslardan ön koltukta oturan kişi, benim çocukluk arkadaşım D.O. isimli şahıstır. Yine arka koltukta videoyu çeken kişi ise arkadaşım U.K.’dir. Bu iki arkadaşım da Kastamonu’da ikamet eder. Görüntülerdeki benim burnuma çekmiş olduğum madde kesinlikle uyuşturucu madde değildir.

Bu madde pudra şekeridir. Biz zaten arkadaş ortamında yabanca müzik dinlerken şaka, taklit amaçlı sanki uyuşturucu madde kullanıyormuşuz gibi yaparak eğleniyorduk. Bazen burundan sanki kokain çeker gibi bazen de esrarlı sigara içer gibi yapmış olduğumuz şakalar vardır. Ancak bugüne kadar yapmış olduğum bu şekildeki şakaları kesinlikle videoya çekmedik. Zaten bu görüntünün de benim haberim olmadan çekildiği aşikârdır. Benim kesinlikle hayatım boyunca kokain maddesi kullanmadım."

BANA ŞANTAJ YAPILDI

Ayvatoğlu'nun ayrıca, "Ben bu görüntülerde uyuşturucu madde kullanmıyorum. Bu konuyla ilgili olarak mağdurum. Bana şantaj yapıldı. Bu konuyla ilgili de suç duyurusunda bulunacağım.” dediği ileri sürüldü.

KONGRE ÖNCESİNDE “SENEDİ YIRT” ŞANTAJI YAPILDI İDDİASI

Savcılık sorgusunda Ayvatoğlu’na “Bu görüntüler, neden kim tarafından ne amaçla sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır” şeklinde bir soru da yöneltildiği şüphelinin de bunun üzerine kendisine yapılan şantajı anlattığı belirtilerek şu ifadeler paylaşıldı:

“Bu video benim bilgim olmadan aracın arka koltuğunda oturan Y.M. isimli şahsın ortağı olan U.K. tarafından çekilmiş görüntüdür. Bu tarihten yaklaşık 20 gün önce Y.M. ile ortak arkadaşımız olan M.D. isimli şahıs beni arayarak acil bir konu ile ilgili görüşmek için beni Kastamonu’ya çağırdı. Bunun üzerine Kastamonu’ya gittim. Orada M.D. ile görüştüm. Bana Y.M’nin haber yolladığını, kendisinden alacaklı olduğum paradan vazgeçmemi, senedi işlemden kaldırmamı, eğer senedi işlemden kaldırmazsam ellerinde bana ait bir içeriğini söylemediği video olduğunu, bu videoyu sosyal medyaya vereceklerini söyledi.

Ben, beni sıkıntıya düşürecek, herhangi bir görüntüm olmadığını bildiğim için kesinlikle alacağımdan vazgeçmeyeceğimi, ellerinden geleni yapmalarını, yasal olarak gerekli suç duyurularını yapacağımı M.D’ye söyledim. Daha sonra durumu avukat arkadaşıma anlattım. O da benim yanıma Ankara’ya geleceğini, konuyla ilgili gerekli suç duyurusunu yapacağımızı söyledi. Ancak bu dönemde görev yaptığım partinin kongreleri olması nedeniyle ben avukatıma daha sonra suç duyurusunda bulunalım dedim. Dün gece sosyal medyada bana ait bu görüntülerin yayınlandığını görünce, hemen arkadaşım olan avukatımı aradım. Kendisi bana sabah saatlerinde Ankara’da olacağını söyledi.”

SAVCILIKTAN PUDRA ŞEKERİ İDDİASINA YALANLAMA

Ancak bu iddialara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yalanlama geldi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında Hamza Kürşat Ayvatoğlu'na atfedilen "Pudra şekeri içti serbest kaldı" iddiasının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. 

Şüpheli hakkında Türk Ceza Kanunu 190/2 ve 191/1 maddeleri uyarınca soruşturma başlatıldığı hatırlatılan açıklamada, Ayvatoğlu'ndan kan, kıl ve idrar örnekleri alındığı, ayrıca olayın yaşandığı araçtan suç unsuru olabilecek delillerin toplandığı belirtildi. 

SUÇ ORTAKLARINA YAKALAMA

Ayrıca dosyanın TCK'nın uyuşturucu ticaretine verilecek cezaları düzenleyen 188. maddesi kapsamında olabilme ihtimali uyarınca da, şüpheli ile aynı araçta bulunan suç ortağı olabilecek kişilerin kimliklerinin tespit edildiği yakalanması için de çalışma başlatıldığı vurgulandı. 

Bunlardan sonra delil durumu ve dosya kapsamında değerlendirme yapılarak şüphelinin sulh ceza mahkemesine sevk edildiği, Ayvatoğlu'nun mahkeme tarafından yurt dışı çıkış yasağı ve belli yerlere başvuru şeklinde adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldığı kaydedildi. 

Savcılık neden bırakıldığını açıkladı

İşte suç ortaklarının yakalanması için değerlendirmeye alınan TCK 188'in detayları:

Savcılık neden bırakıldığını açıkladı - Resim : 2

Savcılık neden bırakıldığını açıkladı ile ilgili etiketler uyuşturucu Şantaj Kürşat Ayvatoğlu pudra şekeri