Sanayici zorda! OSB’lerde kiralar uçtu

Türk ekonomisinin ve enflasyonla mücadelenin en önemli sorunu kiralarda yaşanan astronomik artışlar oldu. Alışveriş merkezlerinde yaşanan yüzde 400’lük kira artışının benzeri organize sanayi bölgelerinde (OSB) yaşanıyor. Sanayicini en önemli maliyeti haline gelen kira artışları ürün ve hizmetlerde fiyat artışlarına neden olduğu için bu durum enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratıyor. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

Alışveriş merkezlerinde kira artışları yüzde 400’ü bulurken, aynı artış sanayi tesislerinde yüzde 100’ü buldu. Son bir yılda OSB’lerde yaşanan kira fiyatlarındaki çarpıcı artış sanayicileri çıkmaza soktu.

Sanayici zorda! OSB’lerde kiralar uçtu

Metrekare kira fiyatı 10 dolara çıktı

Özellikle Marmara bölgesindeki OSB’lerde, kapalı alan başına düşen kira metrekare fiyatları 10 dolara kadar tırmandı. İstanbul ve Kocaeli gibi önemli sanayi merkezlerinde ise yer bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Parsel Sorununda Süreklilik

Sanayiciler, alternatif olarak gördükleri Sakarya’da da sorunlarla karşılaşıyor. Mevcut OSB’lerde altyapı eksikliği ve nitelikli işgücü sıkıntısı gibi sorunlar yaşanıyor. Kentteki diğer OSB’lerde ise kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmaması nedeniyle yeni sanayi parselleri üretilemiyor. Ayrıca, kuruluş aşamasındaki OSB’ler deprem ve seçim gibi faktörler nedeniyle yaklaşık 6 aydır ilerleme kaydedemiyor.

Sanayiciler, bu fahiş kira artışlarına ve yetersiz sanayi arazisi sorununa bir an önce çözüm bulunmasını istiyor. Zira kiraların bu şekilde yükselmesi, işletmelerin sürdürülebilirliğini tehlikeye atıyor. Birçok girişimci, yüksek kira maliyetleri ve sınırlı sanayi arazisi seçenekleri nedeniyle işlerini devam ettiremez hale geliyor. Bu da sanayi sektörünün rekabet gücünü ve büyüme potansiyelini olumsuz etkiliyor.

Talep Rekabeti Artırdı

Kira fiyatlarındaki bu aşırı artışın temel nedenleri arasında birkaç faktör bulunuyor. Öncelikle, Marmara bölgesindeki sanayi alanlarına olan talebin artması, rekabeti kızıştırıyor. Bölgenin stratejik konumu, gelişmiş altyapısı ve ulaşım ağı, talebi daha da artırıyor. Ayrıca, son dönemde sanayideki toparlanma ve sektörel büyüme, üretim tesislerine olan talebi artırarak kira fiyatlarını yukarı çekiyor. Eksik altyapı ve kamulaştırma süreçlerinin tamamlanamaması ise sanayi arazisi arzını kısıtlıyor ve kira fiyatlarını daha da yükseltiyor.

Bu soruna çözüm bulabilmek için hükümet, sanayiciler ve yerel yönetimlerin birlikte çalışması gerekiyor. Öncelikle, mevcut ve planlanan OSB’lerde altyapı projelerinin hızlandırılması büyük önem taşıyor. Böylelikle sanayi parselleri daha hızlı kullanıma açılabilir. Ayrıca, kamulaştırma süreçlerinin hızlandırılması ve etkili arazi tahsisi yapılması, sanayi arazisi eksikliğini azaltabilir.

Sanayici zorda! OSB’lerde kiralar uçtu ile ilgili etiketler ekonomi kiracı alışveriş
GÜNÜN VİDEOSU

Virajı alamadı yoldan düştü... Of’taki kaza sabah ortaya çıktı

Trabzon'un Of ilçesine bağlı Kıyıboyu Mahallesi’nde Harun Şengül’ün (68) kullandığı araç şarampole yuvarlandı. Gece saatlerinde meydana gelen kazada şengül'ün yokuşu çıkarken viraja yaklaşınca direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana geldiği öğrenildi. Sabah havanın aydınlanması ile ortaya çıkan kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti.