Samed Karagöz o caminin akıbetini yazdı

15 Temmuz darbe girişiminde zarar gördüğü iddia edilen Meclis Camii sapasağlam duruyor ama şu an ibadete kapalı durumda...

Samed Karagöz milliyet'de yazdı:

Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesinde yer alan Meclis Camii’yle ilgili bir belirsizlik var. Net bir açıklama yapılmadı. 15 Temmuz darbe girişiminde zarar gördüğü iddia edildi ama öyle olmadığı net bir şekilde ortada.

241220161608423973515_3.jpg

Behruz Çinici ve oğlu Can Çinici tarafından tasarlanan cami 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülülü’nü kazanmıştı. 1989 yılında faaliyete geçen cami son derece modern mimarisiyle türünün nadir örneklerinden. Geçtiğimiz günlerde Meclis’e yaptığım bir ziyarette caminin akıbetini merak ettim. Akşam geç saatlerde olmasına rağmen camiyi ziyaret etme imkanım oldu, cami şu an ibadete kapalı durumda maalesef.

Görebildiğim kadarıyla sapasağlam duruyor. Hatta havanın eksi derecelerde olduğu bir Ankara ayazında içeri girer girmez insanı, her iki manada da, sıcaklık karşılıyor. Eylül ayında zarar gördüğü için yıkılan TBMM Halkla İlişkiler A ve B Blokları’nın hemen yanındaki cami 750 metrekarelik bir inşaat alanına sahip. Arka bölümü, toprağa gömülü iki ayrı bölümün eğimli bir araziye uyumlu halde yerleştirilmesinden meydana geliyor. Avlusuyla birlikte toplam alanı 6 bin 400 metrekare. Meclis binasıyla son derece uyumlu ama aynı zamanda Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden de izler taşıyor.

Camiyle alakalı başlıca itiraz noktası kapasitesi. Özellikle cuma namazlarında Türkiye’deki bütün camilerde olduğu gibi yeterli gelmiyor. Caminin mimarlarından Can Çinici hâlâ bu mesleği icra ettiğine göre bu cami, dokusuna uygun olarak büyütülebilir. Böylelikle mimarlık tarihimizde önemli bir yere sahip olan bir eser korunmuş olur ve örnek bir büyütme çalışması yapılabilir. Eğer cami 15 Temmuz darbe girişiminde zarar görmüşse de gene mimarı Can Çinici’yle yapılacak işbirliğiyle bu sıkıntı da aşılabilecektir diye düşünüyorum.

Samed Karagöz o caminin akıbetini yazdı ile ilgili etiketler Haber