Sabiha Gökçen Havalimanı satılıyor! Elde edilen para TSK'ya...

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sabiha Gökçen Havaalanı'nın satılması ve oradan gelen kaynakla TSK'nın modernize edilmesi yönünde bir teklif hazırlayarak Başbakan'a sunduklarını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Sabiha Gökçen'i değerinde satalım, oradan gelen kaynağı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonuna, yeni projeler için kullanalım diye düşüncemiz var. Bunu Sayın Başbakanımıza da sunduk" dedi. Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçesi, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Bütçe üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Işık, FETÖ ile mücadelede yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Darbe girişimi sonrasında, FETÖ ile irtibatlı 3 bin 665 muvazzaf personelin kurumla ilişiklerinin kesildiğini belirten Işık, 16 bin 423 askeri öğrenciyle birlikte toplam 20 bin 88 kişinin ihraç edildiğini anlattı. Işık, halen 2 bin 855 personelin soruşturma işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi. Bakan Işık, "Her iki generalden biri darbeye teşebbüs etmiş, her 4 astsubaya karşılık 1 astsubay in da darbeye katıldığı tespit edildi. Vahim bir durum" dedi. Işık, TSK'ya yeni personel alımına ilişkin olarak ise, başvuru sayısının 24 bin 300 olduğunu kaydetti.

REZERV PİLOT ÇALIŞMAMIZ SÜRÜYOR

Darbe girişimi sonrası özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda meydana gelen pilot açığı için yapılan çalışmaları anlatan Işık, özlük haklarının iyileştirildiğini, savaş pilotlarının mecburi hizmet süresinin 18 yıla çıkarıldığını bildirdi. Bu düzenlemeyle TSK'de mecburi hizmet süresi en uzun olan sınıf pilotlar oldu. Bakan Işık, olağanüstü durumlar için rezerv pilot çalışmalarının ise sürdüğünü kaydetti.

TEKLİF BAŞBAKAN'DA

Bakan Işık, şuanda Mürted'deki F-16'ları kaldırdıklarını, Mürted'de TAİ'nin faaliyetlerinin devam etmesi, hem Kahramankazan'a 15 Temmuz'daki olaylar nedeniyle güzel bir park yapılması, hem de yedek bir havaalanı olarak kullanılması için çalışmaların devam ettiğini anlattı. Bakan Işık, Sabiha Gökçen'in satılmasını teklif ettiklerini de açıkladı. Işık, “Milli Savunma Bakanlığı olarak söylüyorum, Savunma Sanayiden sorumlu Bakan olarak söylüyorum. Sabiha Gökçen'i değerinde satalım. Oradan gelen kaynağı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonuna, yeni projeler için kullanalım diye düşüncemiz var. bunu Sayın Başbakanımıza da sunduk. Ama tabiî ki bu bir hesap kitap meselesi" dedi.

Askeri lisede kayıt gizemi

Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konşmada 15 Temmuz için “Bu bir meczup işi değil Bu kişinin bir meczup olmadığını ve bu kararları kendi başına almadığını bilmeliyiz" diyen Bakan Işık, önemli bir tespiti paylaştı. Işık, “Biz yaptığımız çalışmalarda şunu gördük: 2000-2007 yılları arasında askeri liseye giden öğrencilerin bin 597'sinin ortaokul 1. sınıf kaydı Türkiye'de gözükmüyor. Bu çocuklar, orta birinci sınıfı başka yerde okumuş, orta ikiyi üçü Türkiye'ye okuyup askeri liseye girmiş ve okumuş. Nasıl bir yapımız var ki, askeri liseyi kazanan 4 öğrencinin birinin ortaokul bilgileri elimizde yok ve bu bizim dikkatimizi çekmiyor. Bu, sistemik bir hatadır" dedi. Yenişafak

Sabiha Gökçen Havalimanı satılıyor! Elde edilen para TSK'ya... ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.