Rusya, ABD'yi PYD eliyle Suriye'yi bölmeye çalışmakla suçladı!

Paris Barış Forumu'nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, petrol sahalarını kontrol altına almak için ABD’nin Suriye’yi bölmeye çalıştığını ileri sürdü.

Fransa’da düzenlenen Paris Barış Forumu’nda bir konuşma yapan Rusye Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana süreci sayesinde, Suriye’de rejim ve muhalefet arasında diyaloğun mümkün kılındığını belirtti. Lavrov daha sonra da ABD'yi Suriye'yi bölmeye çalışmakla suçlarayar “ABD, SDG ve PYD temelinde yerel yönetimlerin kurulması için Körfez ülkelerinden de büyük yatırımlar yapmasını talep ediyor. Son derece pervasız şekilde bu kısmı Suriye’den ayırmak ve petrol sahalarını kontrol etmek istiyor” dedi.

Rusya, ABD'yi PYD eliyle Suriye'yi bölmeye çalışmakla suçladı!

SURİYELİ KÜRTLERİ ELEŞTİRDİ

Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’deki Kürtlerin tutarlı olması gerekiyor. ABD’ye güvenerek Rojava federasyonunu kurdular. Bu ayrılıkçı karara ABD’nin daima destek olacağını varsaydılar. Biz ise Şam ile konuşmaları gerektiğini anlatmaya çalıştık ama ilgilenmediler. Şimdi Şam’la diyalog için yardım istiyorlar. ABD petrol için dönünce yine diyalogla ilgilenmiyorlar. Kürtler Cenevre’deki komitede temsil ediliyorlar ancak bunda PYD yok, Türklerin de PYD’ye yaklaşımını biliyorsunuz. Bu konunun detaylı ele alınması gerekiyor. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde, masada tüm kilit oyuncuların yer alması gerekiyor.”

Rusya, ABD'yi PYD eliyle Suriye'yi bölmeye çalışmakla suçladı! ile ilgili etiketler Rusya PYD ABD Suriye Sergey Lavrov
GÜNÜN VİDEOSU

Kahramanmaraş'ta ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremleri sonrası ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı.