Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar

Rusya'da ilan edilen kısmi askeri seferberlik kararı sonrası askere gitmek istemeyen Ruslar ülkeden kaçmaya devam ediyor. Rus basınında çıkan haberlere göre seferberlik kararı sonrası 261 bin kişi ülkeden ayrıldı. Uçak biletlerinin tükendiği Rusya'da zenginler farklı bir yol deniyor. Durumu iyi olan Ruslar, ülkeden ayrılmak için özel uçak bulmaya çalışıyor. Rusları özel uçak için 500 bin lirayı gözden çıkardığı öğrenildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen haftaki kısmi seferberlik ilanı nedeniyle yüz binlerce Rus ülkeyi terk etti. Askerlik çağındaki Ruslar aileleriyle birlikte Finlandiya, Gürcistan, Kazakistan ve Moğolistan sınırlarında büyük bir yoğunluk oluşturdu. Novaya Gazeta Europe adlı gazete kısmi seferberlik ilan edildiğinden bu yana Rusya'dan 261 bin kişinin ayrıldığını bildirdi.

Uluslarararası ajanslara yansıyan fotoğraflarda, Rusların Vishnyovka sınır karakoluna giden otoyol boyunca çadırlar kurduğunu, daha az donanımlı diğerlerinin ise asfaltta uyuduğunu ve kendi kıyafetleriyle derme çatma yataklar yaptığı görüldü.

Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar

TOKAYEV: SEFERBEKLİKTEN KAÇAN RUSLARI GERİ GÖNDERMEYECEĞİZ

Bununla birlikte Kazakistan İçişleri Bakanlığı, geçen hafta 98 bin Rus'un ülkeye girdiğini duyurdu. Bakanlık, seferberlikten kaçmak için ülkeye giren Rusları geri göndermeyeceğini açıkladı. Ruslar Kazakistan'da 90 güne kadar vizesiz kalabiliyorlarken, Kazak Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yeni gelenlere iyi davranılması gerektiğini vurguladı.

Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar - Resim : 2

Tokayev, "Son günlerde Rusya'dan çok sayıda insan bize geliyor. Çoğu umutsuz durum nedeniyle ayrılmak zorunda kalıyor. Onlara iyi bakmalı ve güvenliklerini sağlamalıyız. Bu siyasi ve insani bir meseledir" dedi.

BİR KOLTUK İÇİN 27 BİN DOLAR

Öte yandan durumu iyi olmayan Ruslar, Gürcistan, Finlandiya ve Kazakistan sınırlarında yoğunluk oluştururken daha varlıklı Ruslar kaçmanın farklı yollarını arıyor.

The Guardian'ın haberine göre, Putin'in geçen hafta ülkesinin yedek güçlerini kısmen seferber ettiğini açıklamasının ardından bazı Ruslar, özel jetlerle ülkeden kaçmak için 27 bin dolara (Yaklaşık 500 bin lira) kadar para ödüyor.

Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar - Resim : 3

Habere göre, özel jet uçuşları sunan şirketler, Rusya'dan tek yönlü uçuş taleplerinde keskin bir artış bildirdi. Ruslar, şu anda özel bir uçakta bir koltuk için 21 bin 500 (yaklaşık 397 bin lira) ile 27 bin dolar (yaklaşık 500 bin lira) arasında ücret ödüyor.

TERCİHLERİ TÜRKİYE, ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN

The Guardian, Rusların ağırlıklı olarak Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan da dahil olmak üzere vizesiz girişlerine izin veren ülkelere yöneldiğini aktardı. Çünkü daha önce, birçok Avrupa ülkesi, seferberlikten kaçan Rusların girmesine izin vermeyeceklerini açıklamış ve birçoğu Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rus turistleri çoktan engellemişti.

Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar - Resim : 4

Your Charter'ın adlı özel uçuş şirketinin yöneticisi Yevgeny Bikov, gazeteye seferberlikten önce Rusya’dan günde yaklaşık 50 talep aldıklarını, ancak bu sayının şimdi günde 5 bine çıktığını söyledi.

ÖZEL UÇUŞ TALEBİ 50 KAT ARTTI

Havacılık şirketi FlightWay'in CEO'su Eduard Simonov ise Ruslardan özel jetlere olan talebin "50 kat arttığını" söyledi ve bu yılın başlarında AB yaptırımlarından sonra talepleri karşılamakta zorlandıklarını da sözlerine ekledi. Simonov, "Avrupa'daki tüm özel jet firmaları piyasadan ayrıldı. Şu anda arzdan daha fazla talep var ve fiyatlar altı ay öncesine göre tavan yapıyor" dedi.

Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar - Resim : 5

Simonov ayrıca özel jet kiralamayı düşünenlerin yalnızca zenginler olmadığını ve aralarından daha önce hiç özel uçuş yapmamış insanlar" olduğunu da sözlerine ekledi. Simonov, "Biraz fazla parası olan ve kaçmak isteyen çok kişi var" diye ekledi.

Ruslar ülkeden kaçmak için her yolu deniyor: 500 bin lirayı gözden çıkardılar ile ilgili etiketler Rusya kaçış askeri seferberlik kaçışuçak özel uçak
GÜNÜN VİDEOSU

Türkiye’nin savaş uçağı KAAN'ın yeni görüntüleri paylaşıldı: KAAN'ı bir de kendi sesinden dinleyin!

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın uçuşuna dair yeni görüntüler paylaştı. Paylaşıma "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" notu düşüldü.