Rus şirketten flaş Akkuyu Nükleer Santrali açıklaması!

Rusya'nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom, Kolin ve Kalyon'un Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu projesinden çekildiğini doğruladı. EÜAŞ ile görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

Reuters'ın sorularını e-posta ile yanıtlayan Rosatom, Kolin ve Kalyon'un ortaklığı ayrıntılarıyla değerlendirdikten sonra projeden çekilmeye karar verdiklerini belirterek, daha önce yayımlanan haberleri resmi olarak teyit etti.

Cengiz Holding'in projede yüklenici olarak kaldığını belirten Rosatom, holding ile başka "ortaklık seçeneklerinin" görüşüldüğünü belirtti. Rosatom'un projeye bu yıl içinde yeni yatırımcı ve ortaklar alacağı tahmin ediliyor. Rosatom, santrali inşa edip işletecek olan Akkuyu Nükleer AŞ'nin yüzde 49'unu Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'tan oluşan konsorsiyuma satacağını geçen yıl açıklamıştı. Ancak ortaklığı resmi hale getirecek hissedarlar anlaşması imzalanamamıştı.

"TEK BİR TÜRK YATIRIMCI OLABİLİR"

Rus şirketin cevabında, "Rosatom'un projeye dahil olma olasılığını görüştüğü şirketlerden biri EÜAŞ... Görüşmeler sonunda Akkuyu nükleer santral projesinin yatırımcıları ve ortakları arasına EÜAŞ'ın katılmasından memnuniyet duyarız" denildi. Şirket ayrıca, "Yüzde 49 payın tümü için tek bir yatırımcı olabilir, ya da birkaç şirket daha küçük paylarla yeni ortak olabilir" açıklaması yaptı.

Reuters'a dün bilgi veren iki Türk enerji sektörü kaynağı da, Türk tarafının yüzde 49 pay sahibi olacağı santralde ortaklık görüşmelerinin ilk aşamada olduğunu ve projenin en az bir Türk ortakla devam etmesinin planlandığını ifade etti. Rosatom, 20 milyar dolara mal olması beklenen 4.800 MW güç üretecek santral projesine yeni ortaklar alınmasının projeyi geciktirme ihtimali hakkındaki soruya, bu yıl içinde genel inşaat izni almayı beklediği, bu sayede santralin inşasına derhal başlanabileceği cevabını verdi.

Şirket ortak değişikliğinin maliyetlere etkisi olup olmayacağı sorusuna doğrudan bir cevap vermedi. Santralin inşaatın başlamasından yedi yıl sonra devreye alınması bekleniyor.

KONSORSİYUM ÇEKİLME KARARI ALDI

Konuyla ilgili önceki gün Anadolu Ajansı'nın geçtiği haberinde ise "Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) konsorsiyumu, yüzde 49 hissesini devralmayı planladığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ortaklığından çekilme kararı aldı" denilmişti.

AA muhabirinin şirket yetkililerinden edindiği bilgiye göre, CKK konsorsiyumu 4 bin 800 megavat kapasiteli ve yatırım bedeli 20 milyar doların üzerinde olan Akkuyu NGS'ye ortak olma konusunda Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom ile yaptığı görüşmelerde ticari konularda anlaşmaya varamadı.
CKK konsorsiyumu, geçen yıl haziranda Rosatom ile santralin yüzde 49 hissesinin devrini öngören bir protokol imzalamış fakat sonrasında ana anlaşma için bir neticeye varılamamıştı.

Rus şirketten flaş Akkuyu Nükleer Santrali açıklaması! ile ilgili etiketler nükleer santral rosatom kolin kalyon eüaş akkuyu