Rus askerlerinin telsiz konuşmalarında duyulduğu iddia edildi: Çatışmalar sırasında ağlayanlar var

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde bir hafta geride kalırken, Rus askerlerin telsiz konuşmalarında çarpıcı ifadeler kullanıldığı iddia edildi. İngiliz basınına yansıyan iddialara göre Rus askerlerinin morallerinin bozuk olduğu, gıda ve yakıt kaynaklarının tükenmesinden acı bir şekilde şikayet ettikleri öğrenildi.

Rusya-Ukrayna savaşının 7. gününde İngiliz Telegraph Gazetesi, Rus askerlerin telsiz konuşmalarına ulaştığını iddia etti.

Gazetedeki habere göre, telsiz konuşmaları birliklerin Ukrayna kasabalarını bombalamak da dahil merkezi komuta emirlere uymayı reddettiklerini ve gıda ve yakıt kaynaklarının tükenmesinden acı bir şekilde şikayet ettiklerini ortaya koydu. Askerlerin genel olarak morali bozuk, çatışmalar sırasında ağlayanlar bile var.

BİR GRUP ASKER SINIR ÖTESİNE GERİ DÖNDÜ

Haberde ayrıca bir grup Rus askerinin savaş cephesinden uzaklaştığı ve sınırın ötesine geri döndüğü iddia edildi.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, Rus ordusunun genç, kötü eğitimli askerlerden oluşan bir kısmının savaşa hazırlıksız yakalandığını ve bazı durumlarda araçlarının yakıt depolarında kasıtlı olarak delikler açtıklarını söyledi. Savunma yetkilisi istihbaratın kaynağını açıklamayı reddetti, ancak kaynağın İngiliz istihbarat şirketi ShadowBreak Intl. olduğu iddia ediliyor.

EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI ERZAK KONUSUNDA

Dinlenen konuşmalarda Rus askerlerinin en çok erzak eksikliği konusundaki strese ve hayal kırıklığına uğradığı görülüyor. Telsiz kayıtlarında erzakla ilgili soru soran bir askerin en son isyan edip, "Üç gündür buradayız! Ne zaman hazır olacak?" diye sorduğu duyuluyor.

Rus ordusunun büyük bölümü cep telefonlarına güveniyor ve bu da onları telsiz meraklılarının müdahalesine karşı savunmasız hale getiriyor. ShadowBreak'i kuran ve telsiz konuşmalarını dinleyen 26 yaşındaki Samuel Cardillo, Telegraph Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Burada gördüğümüz tek şey Rus askerlerinin tam bir kargaşa içinde çalıştığı. Nereye gittikleri ve nasıl iletişim kuracakları hakkında hiçbir fikirleri yok." dedi.

'UKRAYNALILAR HÜKÜMETTEN MUTSUZ' DENİLMİŞ

Ukraynalı yetkililer son günlerde çok sayıda video yayınladı. Rus yetkililerin savaş öncesi Rus askerlerine 'Ukrayna halkının hükümetlerinden çok mutsuz olduklarını ve Rus birliklerini kabul edeceklerini söyledikleri' öne sürülüyor.

Son günlerde çıkan birçok habere Rusya'nın işgalden önce topladığı birliklerin genellikle araçlarda veya siperlerde uyumak zorunda kaldığı öne sürülürken Rus birliklerinin Ukraynalı bir süpermarketi yağmaladığı görüntüler sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Rus askerlerinin telsiz konuşmalarında duyulduğu iddia edildi: Çatışmalar sırasında ağlayanlar var ile ilgili etiketler Ukrayna telsiz Gıda işgal rus askeri konuşma erzak yakıt