Reza Zarrab'ın boğazdaki yalı ve köşkü ile ilgili flaş gelişme!

ABD'de başlatılan ve Türkiye'ye yönelik kumpas davasına dönüşen duruşmalarda tanık olarak ifade veren Reza Zarrab'ın boğazdaki yalılarına yapılan asansör ve eklerin yıkımı gündeme geldi. İBB Encümeninde konuşan İBB AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Aydın “Söz konusu yalı ile ilgili encümen kararı alınmış durumda. Yasal süreç devam ediyor. O gün de gelecektir” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin aralık toplantısında Reza Zarrab'ın kaçak villalarının yıkılması gündeme getirildi.

Meclis 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın başkanlık ettiği toplantıda CHP'li Meclis Üyeleri Hüseyin Sağ, Deniz Erzincan ve Nadir Ataman'ın imzasıyla Zarrab'a ait İstanbul Boğazı'ndaki yalı ve köşkü ile ilgili bir soru önergesi sunuldu.

"RIZA SARRAF'IN KAÇAK YAPILARI YIKILACAK MI?"

Sağ, okuduğu önergede, Zarrab'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz'ın talimatıyla Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'nce gönderilen yazıda, "Türkiye Cumhuriyeti'nin, iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri yabancı devlet lehine siyasi ve askeri casusluk maksadıyla temin ettiği" gerekçesiyle ABD'deki mahkemede tanık olarak dinlenen kişinin mal varlıklarına Türkiye'de el koyma kararı verildiğini hatırlattı.

Boğaz'da bulunan yalı ve yine Kandili'deki tarihi köşkün ne olacağını merak edildiğinin altını çizen Sağ, şunları kaydetti:

"Casus Reza Zarrab'ın kaçak yapılaşmaları, bilirkişi ve Boğaziçi İmar Müdürlükleri tarafından tespit edilen yalı ve köşk ile ilgili yıkım yapacak mısınız? Daha neyi bekliyorsunuz? Boğaziçi İmar Müdürlüğü, İBB’ye bağlı ve dolayısıyla Mevlüt Uysal’a bağlı. Bakalım yeni başkan, Kadir Topbaş gibi kulağının üzerine mi yatacak, yoksa Casus Reza Zarrab’ın kaçak yapılarını yıkacak mı?"

FARUK AYDIN: YIKIM İLE İLGİLİ ENCÜMEN KARARI ALINDI

Hüseyin Sağ'ın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekil Yardımcısı Faruk Aydın ise yalı ve köşk ile ilgili olarak yasal durumun devam ettiğini belirtti. Aydın, "Söz konusu yıkım ile ilgili encümen kararı alındı. Yasal süreç devam ediyor. O gün de gelecek diye düşünüyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Meclis 2. Başkanı Gümüşdağ, Sağ ve arkadaşlarının soru önergesini oylayarak başkanlık makamına havale etti.

Reza Zarrab’ın Beykoz Kanlıca'da bulunan tarihi Mehmet Arif Bey Yalısı, 23 pafta 112 ada 4 ve 5 parsellerde, bilirkişi raporu ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından kaçak yapılaşma tespit edilmişti. Yine Zarrab'a ait, Üsküdar Kanlıca'da 958 ada 1 parselde bulunan tarihi köşkle ilgili Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından 2 bin 708 metrekare kaçak yapıların olduğu belgelenmişti.

Reza Zarrab'ın boğazdaki yalı ve köşkü ile ilgili flaş gelişme! ile ilgili etiketler İBB AK Parti Reza Zarrab encümen faruk aydın yalılar