Restorasyonu 5 yılda tamamlanan tarihi Alkazar Sineması kapılarını açtı

İstanbul'un ilçesi Beyoğlu'nda bulunan tarihi Alkazar Sineması, 5 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından açıldı. Resmi açılışı yapılan Alkazar Sineması önümüzdeki hafta itibarıyla ziyaretçilere açık olacak.

İstanbul'da, Beyoğlu'nun sembol adreslerinden Alkazar Sineması 5 yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası yeniden kapılarını açtı. Alkazar Sineması'nın açılışına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan katıldı. Açılış kapsamında tarihi sinemada Refik Anadol'un Alkazar Dreams adlı eserleri sergilendi.

Restorasyonu 5 yılda tamamlanan tarihi Alkazar Sineması kapılarını açtı


"TARİHİ YAPI KÜLTÜR VE SANATLA İÇ İÇE BİR ŞEKİLDE YAŞAYACAK"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, açılış sonrası yaptığı konuşmada, "Alkazar Sineması tarihi bir mekan. Birkaç nesil için sinema deyince Alkazar Sineması'na gelmeyi hatırlıyor. İnsanlarımız o anılarını ve hatıralarını burada yeniden yaşayacakları için çok mutluyuz. Sonuçta Kültür ve Turizm Bakanlığının en önemli hedefi tarihi mekanları restore etmek ve kullanarak onları korumaktır. Burada da bir tarihi mekan restore edildi. Ama en önemlisi yine bu tarihi yapı kültür ve sanatla iç içe bir şekilde yaşayacak. Bu yapı 10 senedir kullanılmaz halde. Son derece mutluyuz. Elbette daha yapılacak çok işimiz var. Emeği geçen herkesi takdir ve teşekkür ediyorum" dedi.

Restorasyonu 5 yılda tamamlanan tarihi Alkazar Sineması kapılarını açtı - Resim : 2

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ZİYARETÇİLERE AÇILACAK

Yapının restorasyon sürecinde maddi destek sağlayan Hışım Grup Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Nizam Hışım ise, "Bu yapının restorasyon süreci 5 sene sürdü. Çünkü yapıda bulunan işlemeler tarihi dokuya uygun bir şekilde restore edildi. Alkazar Sineması önümüzdeki hafta itibarıyla ziyaretçilere açık olacaktır" diye konuştu.

Restorasyonu 5 yılda tamamlanan tarihi Alkazar Sineması kapılarını açtı - Resim : 3


DHA

Restorasyonu 5 yılda tamamlanan tarihi Alkazar Sineması kapılarını açtı ile ilgili etiketler Restorasyon Beyoğlu Ahmet Misbah Demircan Alkazar Sineması açılış Nizam Hışım

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.