Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz vefat etti

İstanbul Modern'de sergisi devam eden ressam ve heykeltraş Selma Gürbüz, 61 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının vefatını İstanbul Modern'in yanı sıra çeşitli sanat kurumları sosyal medya hesaplarından duyurdu.

İstanbul Modern'in sosyal medya hesabındaki paylaşımda, "Sanatçı Selma Gürbüz'ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekandan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, 'Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer' sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve tüm sanatseverlere başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.


''HİÇBİR SERGİMİN SON NOKTA OLMADIĞINI BİLİRİM''

"Benim için her sergi bir hesaplaşmadır." diyen çağdaş sanatın önemli isimlerinden Gürbüz, serginin açılışında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Yaptıklarımı izleyiciyle paylaşmak, dünyamı korkusuzca önlerine sermek tarif edilemez duygular verir bana. Her sergi aynı zamanda yeni bir düşüncedir, yeni bir duygudur benim için. O nedenle kendimi şanslı hissederim. Çünkü kafamın içi hep doludur. Sonu gelmeyen bir doluluk. Hiçbir sergimin son nokta olmadığını bilirim bu yüzden. Her seferinde yeni bir arayışla, yeni bir yutkunmayla, yeni bir söz söyleme ihtiyacı hissederim."

Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz vefat etti

Türk Ressam İnci Eviner, “Sevgili Selma, yıllar önce her gün Akaretler yokuşundan iki tazı ile çıkışın unutulmaz bir resim olarak hafızamda yerini aldı. ‘Dünya Diye Bir Yer’den güzel resimlerini arkanda bırakıp, çekip gittin. Meğerse retrospektif sergin bir veda imiş.” sözleriyle Gürbüz'e veda etti.

Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz vefat etti - Resim : 2
Selma Gürbüz, ‘Dünya Diye Bir Yer’ adlı sergisi 2020’nin en iyi 30 sergisi arasından dördüncü sırada gösterilmişti. İstanbul Modern Şef Küratörü Öykü Özsoy'un küratörlüğünü üstlendiği sanatçının son sergisi "Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer", 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.

Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz vefat etti - Resim : 3


SELMA GÜRBÜZ HAKKINDA

İstanbul'da 1960'da dünyaya gelen Gürbüz, sanat eğitimine 1980 yılında İngiltere'deki Exeter College of Art Design'da başladı.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden 1984'te mezun olan Gürbüz, Paris, Roma, Buenos Aires ve Barselona başta olmak üzere, Japonya'nın farklı şehirlerinde de birçok sergiye katıldı.

Gürbüz'ün yapıtları, Londra'daki The British Museum, Paris'teki Galerie Maeght Koleksiyonu, İstanbul Modern, Ankara Resim Heykel Müzesi gibi farklı koleksiyonlarda bulunuyor.

 

Ressam ve heykeltıraş Selma Gürbüz vefat etti ile ilgili etiketler Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer Selma Gürbüz
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.