Resmi Gazete'de yayımlandı: İllerin milletvekili sayıları belli oldu!

Milletvekillerinin illere göre dağılımı belirlendi. YSK kararına göre 600 milletvekilinin illere göre dağılımı netleşti. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; Ankara ve İstanbul 3; İzmir ve Bursa ise 2 seçim bölgesine ayrıldı.

Milletvekillerinin illere göre dağılımını içeren Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görev yapacak 600 milletvekilinin illere göre dağılımı netleşirken, kararda, seçimde hangi ilden kaç milletvekili çıkarılacağı ve illerin kaç seçim bölgesinden oluşacağı aktarıldı.

ANKARA VE İSTANBUL KAÇ VEKİL ÇIKARACAK?

Dağılımın ve oluşturulan seçim bölgelerinin, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) alınan güncel nüfus verilerine göre yapıldığı belirtildi.

Yayımlanan 124 numaralı YKS kararında, 18'den fazla milletvekili çıkaracak olan Ankara ve İstanbul'un 3 seçim bölgesine, İzmir ve Bursa'nın 2 seçim bölgesine ayrıldığı aktarıldı.

Diğer illerin ise 18'den az milletvekili çıkardığı için tek bölge halinde seçime gireceği ifade edildi.

 

İZMİR VE BURSA'DA 2 BÖLGE

Buna göre; Ankara 3 seçim bölgesinden toplam 36, İstanbul 3 seçim bölgesinden toplam 98, İzmir 2 seçim bölgesinden toplam 28 ve Bursa 2 seçim bölgesinden toplam 20 milletvekili çıkararak TBMM'ye gönderecek.

İşte il il vekil sayısı...

Resmi Gazete'de yayımlandı: İllerin milletvekili sayıları belli oldu!

Kaynak: DHA

 

Resmi Gazete'de yayımlandı: İllerin milletvekili sayıları belli oldu! ile ilgili etiketler Resmi Gazete milletvekili il vekil
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan ambulans kaza yaparak yan yattı!

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan bir ambulans, kaza yaparak yan yattı. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.