Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan uyarı: Malatya'da 6.5 büyüklüğünde deprem olacak!

Malatya'da dün meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, "Burada 6.5'lik bir deprem olabilir." dedi.

Malatya’nın Pötürge ilçesinde dün 4,5 büyüklüğünde deprem meydan geldi. 

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

MALATYA VE ADIYAMAN'A 6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM UYARISI

Prof. Dr. Üşümezsoy 6 şubat depremlerin ardından insanlarda deprem korkusu olduğunu ifade ederek, Malatya ve Adıyaman bölgesi için uyarı yaptı. 

“Malatya Pötürge kuzeyinde olan 4.5’lik deprem 6 Şubat depreminden sonra insanları korkuttu. Aslında bu deprem Sivrice depreminin en batı ucunda kırılan faydaki bir depremdi. O dönem sürekli Yeniçağ’da haber olarak vurguladığımız Sivrice’de fay stresini boşalttı ama Pütürge’deki kırılma yetersizdi ve bu kırılma burada ya atımı, stres boşalımını tamamlamak için buradan başlayacak ve ya burada 6.5’lik bir deprem olabilir veya güneye doğru Adıyaman’a doğru ilerleyerek Gölbaşı’dan Pazarcık’a doğru gidecek bir kırılmayı tetikleyecektir diye belirtmiştik" şeklinde konuşan Üşümezsoy büyük bir depremin yaşanma ihtimalinden söz etti.

"BU DEPREM SİVRİCE DEPREMİNİN BİR ARTÇISI"

Depremin Pazarcık’tan başlayıp Pütürge’ye doğru uzanan yetersiz kırılan kesimlerindeki bir deprem olduğunu belirten Üşümezsoy, şöyle devam etti:

"Bu özellikle Malatyalıların korktuğu bir deprem olarak Malatya içinde Yeşilyurt’tan geçen faydaki depremlerle bir ilgisi yoktur.

O yüzden bu deprem Sivrice depreminin bir artçısıdır ve Sivrice depreminde yetersiz kırılan kesim aslında 6 Şubat Pazarcık depremini de tetikleyen bir deprem olması açısından önemlidir ama şu anda kendisi bir depremi tetiklemez."

 

 

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan uyarı: Malatya'da 6.5 büyüklüğünde deprem olacak! ile ilgili etiketler deprem Malatya Şener Üşümezsoy
GÜNÜN VİDEOSU

İşte 5.1 büyüklüğündeki deprem sırasında Bursa'da yaşanan panik anı!

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem sırasında Bursa'da panik anları güvenlik kameralarına böyle yansıdı.