Prof. Dr. Kadıoğlu uyardı! "İstanbul'da 100 bin binayı deprem yıkmadan yıkmamız lazım"

İstanbul Teknik Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, beklenen İstanbul depremi için uyarılarda bulunurken mega şehirde 100 bin binanın yıkılması gerektiğine değindi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, beklenen İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu.

NTV yayınında konuşan Kadıoğlu, “Büyük bir kıyamet bekleyeceğiz İstanbul’da” diyerek Kadıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşanan afeti hatırlatarak “Şu anki afetin 3-4 katından daha fazlasını yaşayacağız. İlk anda birileri gelip şansa birilerini kurtardı, sonrası enkaz altında kalacak” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’U ŞİMDİDEN PLANLAMAMIZ LAZIM”

‘Hele olsun, hallederiz abi' mantığı İstanbul'da asla yürümez” diyen Kadıoğlu, “Bu bizi öldürür. Ne yapacaksak şimdi yapacağız. Yoksa afetten sonra çok ağlarız. İstanbul'u şimdiden planlamamız lazım” şeklinde konuştu.

Kadıoğlu şunları kaydetti:

"İstanbul'a ne hava yetiyor, ne su yetiyor, ne yol yetiyor, ne toprak yetiyor. İstanbul şu anda obez ötesi bir şehir ve çökmüş durumda. Şu anda İstanbul'da 100 bine yakın binanın toptan çökeceği tahmin ediliyor. Bu 100 bin binada 10 daire olsa 10 dairede 1'er kişi... Çok büyük bir rakam. Söylemek istemediğim bir rakam. Son 6 Şubat depremlerinin 3-4 katı. Artık toplantılar falan yapmaya gerek yok. İstanbul'da sorun belli, çözüm belli. 100 bin binayı deprem yıkmadan önce bizim yıkmamız lazım. 100 bin binanın yıkıldığı yerde 10 milyon arama kurtarmacı lazım. Bunu hedeflersek ölmeyi hedefleriz.

Türkiye afet yönetimini yanlış anlıyor. Afet yönetimi, afetten sonraki arama kurtarma, yemek dağıtmak ya da enkazdan adam çıkarmak değildir. Afet yönetimi tüm bunları ortadan kaldıracak önlemleri almaktır. Binaların yıkılmaması için tedbir almaktır. Afet yönetimi odur”

 

Prof. Dr. Kadıoğlu uyardı! "İstanbul'da 100 bin binayı deprem yıkmadan yıkmamız lazım" ile ilgili etiketler deprem İstanbul