Prof. Dr. Ceyhan aşı olmayanlara dikkat çekerek uyardı: Yeni mutasyonlar kaçınılmaz

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tüm dünyada yayılan ve DSÖ'nün ciddi uyarılar yaptığı Omicron varyantı konusunda açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Ceyhan vaka sayısının haziran ayından bu yana 20 binlerin altına inmediğini belirterek, "Bu kadar yüksek sayıda aşısız insanla devam edersek, yeni mutasyonlar kaçınılmaz" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Omicron" mutasyonuna ilişkin CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Ceyhan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Prof. Dr. Ceyhan aşı olmayanlara dikkat çekerek uyardı: Yeni mutasyonlar kaçınılmaz

"Omicron" varyantının çok bulaşıcı olmasından korkuluyor. Biz Türkiye olarak henüz "Delta" varyantını halledemedik. Haziran ayından beri vaka sayıları 20 binlerin altına inmedi.

Böyle bir varyant riski varken, bunu engellemenin en iyi sınırlarımızı koruyabilmek. Afrika'nın güneyindeki 6 ülkeden seyahatleri durdurmak yeterli değil. Yurt dışından gelenlere gerekirse çift test yapılmalı. Bu kadar yüksek sayıda aşısız insanla devam edersek, yeni mutasyonlar kaçınılmaz."

DAHA TEHLİKELİ MUTASYONLAR ORTAYA ÇIKAR MI?

"Bir varyantın dikkat çekmesi için daha hızlı bulaşma özelliğine sahip olması lazım. Yeni mutasyonları durdurabilmek için toplumda yüzde 80 oranlarında bir aşılamaya ulaşılması gerekiyor. Aşılamanın çok hızlı artırılması lazım."

Prof. Dr. Ceyhan aşı olmayanlara dikkat çekerek uyardı: Yeni mutasyonlar kaçınılmaz ile ilgili etiketler mehmet ceyhan Omicron vaka aşı mutasyon
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.