Piyasalarda resesyon korkusu derinleşiyor! Dolar güne hareketli başladı!

Dolar/TL kuru haftanın son gününe hareketli başladı. Dün yükseliği 18.54 TL'nin üstüne çıkan dolar kuru saat 09:00 itibariyle 18.55 TL'den işlem görüyor. Euro ise 17.63 TL civarından başladığı yükselişini sürdürerek haftanın son gününe 18.18 TL'den başladı.

Piyasalarda resesyon korkusu derinleşiyor.

DOLARA KAÇIŞA DEVAM

Dünya borsaları resesyon korkusuyla düşüşünü sürdürürken dolara kaçış devam ediyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi yılbaşından bugüne yüzde 17 yükseldi. Dolar/TL kuru ise yüzde 37,74 oranında yükseliş sergiledi. Küresel piyasalarda yatırımcılar paranın çalkantılı zamanlarda güven liman arıyor.

 

BAKAN NEBATİ: DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞ ENFLASYONU ETKİLEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin en büyük sorununun enflasyon olduğunu belirtti. Dövizdeki yükselişin enflasyonu tetiklediğini söyleyen Nebati "Güzel gelişmeler kat ettiğimiz ekonomimizde halihazırda en önemli sorun, tüm dünyanın mücadele ettiği enflasyondur. Döviz kurundaki artış ve atalet de enflasyon üzerinde etkili olmuştur." dedi.

YENİ EKONOMİ MODELİ 

Bakan Nebati, yeni ekonomi modelini devreye almadıkları takdirde ekonomik durgunlukla beraber enflasyonun da sorun olmaya devam edeceğini söyledi.

Eylül ayı enflasyon rakamları 3 Ekim Pazartesi günü Saat 10:00'da açıklanacak. Anketlere katılan ekonomistler, enflasyonun eylül ayında doğalgaz ve elektrik zamlarının etkisiyle aylık yüzde 3.8 artması yıllık bazda ise yüzde 84.63'e yükselmesi bekleniyor.

Bugün içerde dış ticaret rakamları açıklanacak, dışarda ise euro bölgesi tüketici fiyatları takip edilecek.

Kaynak: Haberglobal

Piyasalarda resesyon korkusu derinleşiyor! Dolar güne hareketli başladı! ile ilgili etiketler Dolar TL Euro resesyon kaç tl piyasalar
GÜNÜN VİDEOSU

Sahte araç satış ilanları ile 70 milyon TL topladılar... O dolandırıcılar işte böyle yakalandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kurulan örgüte üye olma suçlarına yönelik 15 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Sibergöz-9' operasyonlarında toplam 37 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu şahısların oltalama siteleri üzerinden araç sigortası yapmak vaadiyle vatandaşlarla irtibat kurdukları tespit edilirken sahte ilanlar ile kapora bedeli talep ederek 49 kişiyi dolandırdıkları tespit edildi.