Piyasalar temkinli iyimser! FED’in faiz indirim olasılığı yüzde 71’e çıktı

FED'in faiz görünümüne ilişkin her geçen gün daha da belirgin bir hâl alan 'yeni' beklentiler, küresel mali piyasalarda temkinli iyimser havanın korunmasına yardımcı oluyor. Geride bıraktığımız haftanın son iş günü konuşan FED Başkanı Powell, ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin olağanüstü bir şekilde yükseldiğine yer verirken, enflasyon verilerindeki son zamanda görülen yumuşamayı da memnuniyetle karşıladığını belirtti. İşte detaylar...

İbrahim Acar
İbrahim Acar

FED'in faiz görünümüne ilişkin her geçen gün daha da belirgin bir hâl alan 'yeni' beklentiler, küresel mali piyasalarda temkinli iyimser havanın korunmasına yardımcı oluyor. Geride bıraktığımız haftanın son iş günü konuşan FED Başkanı Powell, ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin olağanüstü bir şekilde yükseldiğine yer verirken, enflasyon verilerindeki son zamanda görülen yumuşamayı da memnuniyetle karşıladığını belirtti. Her ne kadar erken bir faiz indirim havası yaratarak enflasyonla mücadelede elde edilen başarıyı sekteye uğratmak istemese de, piyasalar Powell'ı şahin görünümlü bir güvercin olarak görmeye devam ediyor. 

Piyasalar temkinli iyimser! FED’in faiz indirim  olasılığı yüzde 71’e çıktı

Bu bağlamda, piyasa fiyatlamasına odaklanmak gerekirse, vadeli faiz kontratları, bir hafta önce, FED'in ilk faiz indiriminin Mart ayında gerçekleşeceğine  %21 imkân tanırken, Powell'ın konuşması ardından bu oran %71 seviyesine yükseldi. 2024'ün tamamı için yaklaşık 135 baz puanlık faiz indirimi fiyatlıyor! Elbette, beklentiyi satın alan piyasaların yılın sayılı kalan günlerini de iyimser bir şekilde tamamlamak için değeri dolar ile ölçülen neredeyse tüm enstrümanlara da 'saldırdıklarını' görüyoruz. 

ABD'de en büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 endeksi şu ana kadar yıl genelinde %19 artış kaydederken, tüm zamanların da zirvesinden sadece %4 uzakta haftayı tamamladığını not edelim. Faiz cephesinde ABD'nin 10 yıllık tahvil getirisi %4,25 seviyesine gerileyerek son 3 ayın en düşük seviyesini test ederken, tahvil piyasasında verim eğrisindeki gerilemenin de yardımı ile, faiz getirisi olmayan altın adeta 'uçuşa' geçti. Bültenimizde uzun bir süredir altın için 3 kez test edilen ve kırılamayan 2,070 dolar seviyesinin öneminden söz ediyor ve geçilmesi durumunda yükseliş isteğinin ivme kazanacağının altını kalınca çiziyorduk. Nitekim, cuma akşamını önemli bir teknik seviyede kapatan altın, bu sabah 2,111 dolar seviyesini test ederek tüm zamanların zirvesine ulaştı. Keşfedilmemiş sularda ilerleyen altın için yukarıda teknik bir bakış açısı ile 2,265 dolar seviyesine kadar yükseliş potansiyeli görülüyor.

Doların değer kaybına karşı uzun bir süredir sessizliğini koruyan Bitcoin de bu sabah 41 bin dolar seviyesini test ederek uzunca bir süredir ön plana çıkardığımız 42 bin dolar seviyesinin eteğine kadar geldi. Doların piyasa kuru olan DXY teknik mânâda önem arz eden 103,1 seviyesini müdafaa etmeye devam ederken, EUR ve GBP paritelerinde kazanımların sınırlı kaldığını gördük. Hatırlanacağı üzere geçen hafta şaşırtıcı derecede yumuşak gelen Avrupa enflasyon verisinin piyasaları Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Mart ayı faiz indirimini fiyatlamaya yönlendirmesiyle 1,10 seviyesinden yönünü aşağıya çevirmişti.

Piyasalar temkinli iyimser! FED’in faiz indirim olasılığı yüzde 71’e çıktı ile ilgili etiketler ekonomi FED ABD
GÜNÜN VİDEOSU

Türkiye’nin savaş uçağı KAAN'ın yeni görüntüleri paylaşıldı: KAAN'ı bir de kendi sesinden dinleyin!

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın uçuşuna dair yeni görüntüler paylaştı. Paylaşıma "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" notu düşüldü.