Piyasalar merakla bekliyordu! FED'in faiz kararı belli oldu

ABD Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Fed yetkilileri bu yıl için sadece bir faiz indirimi öngörerek, çoğunun faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğini gösterdi.

Fed'in bugün sona eren politika toplantısında gösterge federal fon oranını son yirmi yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ile %5,5 aralığında sabit tuttu.

Yetkililer, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı sonrası politika açıklamasında son enflasyon gelişmelerini "ılımlı" olarak nitelendirerek geçen aya göre hafif bir yükseltme yaptı. Yeni ekonomik projeksiyonlar, 19 politika yapıcıdan 11'inin bu yıl birden fazla faiz indirimi beklemediğini gösterdi. Diğer sekiz yetkili ise bu yıl iki faiz indirimi öngörüyor.

ABD Merkez Bankası'nın politika kararlarını alan Federal Açık Piyasa Komitesi'nin 11-12 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği ve faiz aralığının oy birliği ile yüzde 5,25-5,50 seviyesinde tutulduğu toplantısı sonrası yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Son göstergeler ekonomik faaliyetlerin güçlü bir hızla genişlemeye devam ettiğini göstermektedir. İstihdam artışları güçlü seyretmiş ve işsizlik oranı düşük kalmıştır. Enflasyon geçtiğimiz yıl içinde gerilemiş ancak yüksek seyretmeye devam etmiştir. Son aylarda, Komite'nin yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru mütevazı bir ilerleme kaydedilmiştir.

Komite, uzun vadede azami istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyon hedeflemektedir. Kurul, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılmasına yönelik risklerin geçtiğimiz yıl içinde daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini değerlendirmektedir. Ekonomik görünüm belirsizdir ve Kurul enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam etmektedir.

Hedeflerini desteklemek amacıyla Komite, federal fon oranı için hedef aralığını yüzde 5,25 ila 5,50 olarak korumaya karar vermiştir. Federal fon oranı için hedef aralığında yapılacak herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken, Komite gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatle değerlendirecektir. Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını düşünmemektedir. Buna ek olarak Komite, Hazine tahvilleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymet varlıklarını azaltmaya devam edecektir. Komite, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürme konusunda güçlü bir kararlılığa sahiptir.

Kurul, para politikasının uygun duruşunu değerlendirirken, gelen bilgilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edecektir. Kurul, hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Kurul'un değerlendirmeleri, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmeler de dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesini dikkate alacaktır.

Piyasalar merakla bekliyordu! FED'in faiz kararı belli oldu ile ilgili etiketler