Petrolde karamsar haberler geliyor

Petrolle ilgili küresel çapta tehlikeli açıklamalar geliyor. Goldman Sachs, küresel petrol piyasasında yılın ikinci yarısında arz açığı beklediğini açıkladı. Hollanda merkezli enerji ve emtia şirketi Vitol de, artan talep sebebiyle petrol fiyatlarının yılın ikinci yarısında 90-100 dolara arasında olmasını bekliyor. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Petrol fiyatlarıyla ilgili ilk karamsar açıklama, Goldman Sachs analistleri tarafından yapıldı.

Petrolde karamsar haberler geliyor

Analistler, Çin'in yakıt talebindeki güçlü toparlanmanın ve üretici ülkelerin arzlarının yatay seyir izlemesinin yılın ikinci yarısında küresel petrol piyasasında arz açığı ortaya çıkaracağını öngördüler. Goldman Sachs, OPEC'in üretim kısma kararını Haziran toplantısında geri almasını beklediklerini de vurguladı. 

OPEC+ üyeleri Ekim ayında yaptıkları toplantıda üretimi 2023 sonuna kadar günlük 2 milyon varil/gün kısma kararı almışlardı. 

Goldman Sachs analistleri yayınladıkları raporda, petrol fiyatının Aralık ayına kadar yavaş yavaş 100 dolar/varil seviyesine yükseleceğini öngörürken, OPEC'in üretimi yılın ikinci yarısında 1 milyon varil/gün yükselteceğini tahmin ettiler. 

Goldman Sachs, OPEC'in üretimi artırmaması halinde Aralık'ta petrol fiyatının 107 dolar/varile ulaşacağını ve yükselmeye devam edeceğini de öngördü.

Vitol'un CEO'sundan çarpıcı petrol öngörüsü

Hollandalı enerji ve emtia şirketi Vitol'un CEO'su Russell Hardy de, petrolün yılın ikinci yarısında 90-100 dolar arasında olmasını bekliyor

Hollanda merkezli enerji ve emtia şirketi Vitol, artan talep sebebiyle petrol fiyatlarının yılın ikinci yarısında 90-100 dolara arasında olmasını bekliyor. Vitol Group, tüketimin artması ve piyasanın daralması nedeniyle petrol fiyatlarının bu yılın sonunda üç haneli rakamlara dönebileceğini bildirdi.

CEO Russell Hardy, Bloomberg Television ile yaptığı röportajda, "Talebin yılın ikinci yarısında rekor seviyelere ulaşması bekleniyor. Yılın ikinci yarısında fiyatların 90-100$ aralığında daha yüksek olması ihtimali gerçek bir olasılık." dedi.

Petrolde karamsar haberler geliyor ile ilgili etiketler ekonomi Petrol Akaryakıt