Kalkan PCR testi zorunluluğu sonrası uzmanlardan ilk yorum: Artık herkeste virüs var!

Koronavirüs aşısı yaptırmayanlara zorunlu kılınan PCR testi zorunluluğunun kaldırılması kararının ardından uzmanlardan peş peşe açıklama geldi. İlk açıklamayı yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil." derken Prof. Dr. Sıla Akhan da "Artık her yerde ve herkeste virüs var" açıklamasını yaptı.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı sonrası aşısızlarla ilgili dikkat çeken bir karar alındı.

UZMANLARDAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

81 il valiliğine gönderilen yazı ile birlikte seyahat, toplu etkinlik, kamu ve özel iş yerleri ile okullarda, aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişiler için getirilen negatif PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı. Tartışma yaratan karar sonrası uzmanlardan da peş peşe açıklamalar geldi.

"PCR TESTİ KAPASİTESİNİN SONUNA GELİNDİ"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, flaş kararla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve "Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da (test) yaptıkça artıyor. 'PCR testi yapamıyoruz' denilmek isteniyor. Hızlı tanı testlerini de aylardır söylememize rağmen uygulamaya sokulmadığı için bu noktaya geldik" ifadelerini kullandı.

 

"VAKA SAYISI ARTACAK AMA BİZ BUNU TESPİT EDEMEYECEĞİZ"

Prof. Dr. Ceyhan, gelişmiş ülkelerin çoğunun da uçağa binerken veya kalabalığa girerken PCR testi istemediğine dikkat çekerek, "Ama şart koyuluyordu; o da aşı şartıydı ve Omicron'un giderek yaygınlaşmasıyla kısıtlayıcı kurallar geldi ama dünyada bu kısıtlayıcı kuralları iyice gevşeterek test sayısını azaltan tek ülkeyiz, bu şekilde uygulama yapan hiçbir ülke duymadım. Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz çünkü öyle bir karar açıklandı ki artık temaslı taraması yapılmayacak, temaslılara test yapılmayacak, sadece belli belirtileri olanlara yapılacak" diye konuştu.


"'OMICRON YAYILSIN, HER GÜN İNSANLAR ÖLSÜN' ANLAMINA GELİYOR"

Omicron'un belirtilerinin farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, "(Omicron) Daha hafif seyrediyor. Bu şu demek; çok nadir test yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz. Omicron nedeniyle vaka sayıları ülkelerde hızla artarken, Türkiye de 60-70 binlerde idare ediyor. Anlaşılan bu şekilde de olmaya devam edecek ancak bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil. Bu resmen 'Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz' anlamına geliyor. Hedefi bilemem ama neticede ortaya çıkacak durum budur" dedi.


"DÖKÜMANA DÖKMEKLE BAŞ EDİLEMEYECEK KADAR ÇOK KİŞİDE VİRÜS VAR"

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan da Habertürk canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu:

Omicron daha zayıf ama bunu aşı olanlar için diyebiliriz. Aslında virüsün yaygınlığından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü artık virüs her yerde ve herkeste olabilir. Aşılı da aşısız da olsa herkeste bu virüsün olabileceğini ve semptomsuz geçirebileceğini biliyoruz. Bu yüzden de bulaş riski var. Aslında PCR ile bunu dokümana dökmekle baş edilemeyecek kadar çok kişide virüsün barındığını söyleyebiliriz. O açıdan bunun kaldırıldığını söyleyebiliriz. Yoksa daha az hasta olacağız daha az tehlikeli gibi bir durum yok.

Aşısızların daha semptomlu geçireceğini ve mutlaka hastane kontrolü gerekeceğini ve PCR testi gerekeceğini de unutmamak gerekir. Burada bir zorunluluk kalktı. Bu da bulunduğunuz ortamdaki her kişide virüs bulunabilir demek. Aşısız olanlar zaten daha fazla bir bulaşı ve daha fazla enfeksiyonu taşıyabilirler. Bu artık onların kendi sorumluğunda olan bir şey. PCR ile bunu dökümante etmenin bu kadar yoğunluk arasında aslında iş yükünü artırmak dışında bir etkisi yok.

Ama tabii ki semptom olanların mutlaka yaptırması ve aşısız kişilerin aynı şekilde riskli geçireceğini unutmamaları gerektiğini ve en ufak bir semptom gösterdiklerinde PCR testi yaptırmalarını hatırlatmakta fayda olduğunu belirtmek gerektiğini düşünüyorum.

Kalkan PCR testi zorunluluğu sonrası uzmanlardan ilk yorum: Artık herkeste virüs var! ile ilgili etiketler PCR testi zorunlu kalktı Omicron