Papa: Kiliseler cinsel istismar olayları sebebiyle krizde

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, kiliselerin cinsel istismar olayları sebebiyle krizde olduğunu ifade etti. Bu suçlar karşısında kayıtsız kalınamayacağını aktaran Papa, "Bugün kiliseler bu krizi üstlenmeden ileriye doğru gidemez." dedi.

Fransız La Croix gazetesinin haberine göre Papa, istifasını kabul etmediği Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx'a 10 Haziran tarihli 3 sayfalık mektup gönderdi.

Papa, mektubunda, herkesin kiliselerdeki cinsel istismar olaylarını reddettiği ancak bunları kabul etmekten başka yol olmadığını belirtti.

Bu suçlar karşısında kayıtsız kalınamayacağını aktaran Papa, Marx'a hitaben, "Kriz sürecinden geçtiğini söylüyorsun. Bu süreçten sadece sen geçmiyorsun. Kiliseler, cinsel istismar olayları yüzünden krizde. Bugün kiliseler bu krizi üstlenmeden ileriye doğru gidemez" ifadesini kullandı.

Papa, her piskoposun bu konuda sorumluluğunu üstlenmesi ve yapması gerekenler üzerinde düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Cinsel istismar olayları karşısında kiliselerin reforme edilmesi gerektiğini ifade eden Papa, bu krizi kabul etmemenin tehlike oluşturacağını dile getirdi.

Papa, kilisenin çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarının ortaya çıkmasının ardından istifasını sunan Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx'ın bu isteğini kabul etmemişti.

MÜNİH BAŞPİSKOPOSU KARDİNAL REİNHARD MARX İSTİFA ETMİŞTİ

Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx, kiliselerde çocuklara yönelik cinsel istismar skandalları nedeniyle Papa Franciscus'a, istifasını sunmuştu.

Marx'ın kilisenin çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarıyla ilgili "kurumsal ve sistemik başarısızlığı" nedeniyle Papa Francis'e istifasını sunduğu kaydedilmişti.

"BENİM İÇİN MESELE, BU FELAKETİN SORUMLULUĞUNU PAYLAŞMAK"

Kardinal Marx'ın mektubunda şu ifadelere yer vermişti;

"Özünde, benim için mesele, son birkaç on yılda kilise yetkilileri tarafından gerçekleştirilen cinsel taciz felaketinin sorumluluğunu paylaşmaktır. Son on yılın araştırmaları ve raporları birçok kişisel başarısızlık ve idari hatanın yanında kurumsal veya sistemsel başarısızlığı gösteriyor."

Almanya'nın önde gelen Katolik piskoposlarından Kardinal Reinhard Marx, 2020 yılına kadar Alman Piskoposlar Konferansı'nın (DBK) başkanlığını yapmıştı.

3 BİNDEN FAZLA ÇOCUK İSTİSMAR KURBANI

Öte yandan geçtiğimiz aylarda İngiltere'de çocuk cinsel istismarına yönelik yapılan araştırmada Katolik kilisesinde 3 binden fazla çocuk istismarının rapor edildiği belirlenmişti.

Rapor, 1970 ile 2015 yılları arasında kilise ile bağlantılı bin 750’den fazla mağdur ve şikayetçi olduğunu, 2016 yılından bu yana her yıl 100’den fazla istismar iddiasının bildirildiğini ortaya koymuştu.

Papa: Kiliseler cinsel istismar olayları sebebiyle krizde ile ilgili etiketler cinsel istismar Papa Kilise