Oyun oynarken aman dikkat edin! Hackerler bu sefer oyun endüstrisinde!

Hackerler oyun endüstrisine oldukça fazla saldırmaya başladı. Heyecanla beklenen GTA 6 oyununun yaratıcısı Rockstar Games’in de hackerlerin saldırısına uğradığını belirtiyor.

Hackerlar her alana güvenliği tehdit etmeye devam ediyor. Son zamanlarda çıkması heyecanla beklenen GTA 6 oyunu hackerlar tarafından sızdırılmıştı. Yeni oyunda gerçekleşen saldırı ile hackerların oyun endüstrinin peşini bırakmayacağına benziyor. Yıllar boyunca oyun endüstrisinin uğradığı saldırı grafiğinin hep yükselişte olmasına dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, oyun endüstrisinde siber güvenlik önlemlerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Oyun oynarken aman dikkat edin! Hackerler bu sefer oyun endüstrisinde!

Koronavirüs kuralları çerçevesinde evde kaldığımız günler ve dijitalleşen dünya çerçevesinde oyunlarda kitle sayısı arttı ve bağlılık oluştu. Kitlenin bu kadar artması durumunda da siber saldırılar artmaya başladı. Geçen yıllarda sektördeki oyun devlerinden birinin yüksek profilli saldırı sonucu yaşadığı büyük veri ihlali örneğindeki gibi tutkunları tarafından heyecanla beklenen GTA 6 oyununun yaratıcısı Rockstar Games’in de hackerlerin saldırısına uğradığı belirtiliyor. . GTA 6 kaynak kodlarının paylaşılması tehdidi, hacker faaliyetlerinin oyun sektöründe yarattığı kötü sonuçları akıllara getiriyor. Rockstar Games’in ağ sunucularına sızan hackerler, benzer şekilde farklı siber saldırılarda web uygulamalarında oyuncu hesaplarını ele geçirerek hesapların ve kişisel verilerin satılmasına neden oluyor. Özellikle kredi kartı verileri de dahil olmak üzere yaşanan önemli veri kayıpları dikkat çekiyor. Popüler olan ve sabırsızlıkla beklenen GTA 6’ya yönelik gerçekleştirilen saldırı, sektörde siber güvenlik bilincinin önemini tekrar hatırlatıyor.

"Her sektörden kuruluşun kapsamlı bir ağ güvenliği mimarisine sahip olması gerekiyor"

Konuyla ilgili “Yakın zamanda yetkisiz birinin yeni GTA oyununun erken geliştirme görüntüleri dahil, gizli bilgilere yasadışı bir şekilde eriştiği ve sistemlerimizden gizli bilgileri indirdiği bir ağ saldırısına maruz kaldık.” açıklamalarında bulunan GTA 6’nın geliştirici firması Rockstar Games’in iç sunucularına sızarak gerçekleştirilen siber saldırı akıllara siber güvenlik açığının yıkıcı etkilerini tekrar getiren bir etki yaratıyor. Oyun endüstrisi için yıkıcı etkileri tekrar gündeme getiren bu olaya dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, uzun zaman ve emek harcanan oyunlara yönelik siber saldırıların meydana getirdiği kötü sonuçlardan uygulanabilir siber güvenlik önlemleri sayesinde kaçınarak hem zamanın hem de emeğin korunabileceğini ifade ediyor. Evmez, “GTA 6 sızıntısı, bize ağ saldırılarından kaynaklanan saldırıların, tüm sektörler için kritik olduğunu ve her sektörden kuruluşun kapsamlı bir ağ güvenliği mimarisine sahip olması gerektiğini gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

"Sıfır Güven Yaklaşımı güçlendirilecek"

Uygulamalar söz konusu olduğunda güvenlik zafiyetlerinden kaynaklanan zarardan kaçınmak oyun endüstrisindeki siber güvenlik oluşturma süreci için oldukça önemli görülüyor. Özellikle web uygulamalarının risk altında olmaması için zafiyet taramasının göz ardı edilmemesi ve güvenlik testlerinin düzenli uygulanması gerektiğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, şüpheli hareketlerin ve siber güvenlik için oluşturulan kuralların denetlenmesinin önemini vurguluyor. Yusuf Evmez, aynı zamanda bireysel güvenlik önlemlerinin de Sıfır Güven Yaklaşımı’nı güçlendireceğini belirtiyor.

 

Oyun oynarken aman dikkat edin! Hackerler bu sefer oyun endüstrisinde! ile ilgili etiketler hacker siber saldırı gta 6
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan ambulans kaza yaparak yan yattı!

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan bir ambulans, kaza yaparak yan yattı. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.