Otomobillerde krom parça kullanmak yasaklanıyor! İşte nedeni

2024'te uygulamaya konulması beklenen karar ile otomobil üretiminde krom kaplama yasaklanıyor. Araçlarda üst sınıf görünümü sağlamanın en çok tercih edilen yöntemlerinden olan krom kaplamaların yerine yeni bir malzeme arayışı başlayacak.

Avrupa Birliği otomobil üretiminde krom kaplama kullanımını yasaklama kararı aldı.

AutoCar'ın haberine göre, krom kaplamaların yasaklanmasını öngören yasa 2024 yılında yürürlüğe girebilir. Otomobil üreticileri premium malzeme görünümünü vermek için yeni bir malzeme arayışına girecek.

KROM KULLANIMI NEDEN YASAKLANIYOR?

Yasağın sağlık sorunları nedeniyle alındığı öğrenildi. Krom kaplama işlemi sırasında havaya salınan emisyonların akciğer kanserinin gelişimine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Raporda bu emisyonların dizelden 500 kat daha zehirli olduğu yönünde.

Zararlı emisyonu azaltmak için başka kimyasal duman bastırıcıların kullanması gündemdeydi ancak bunlar da yüksek derecede toksik maddeler içerdiği için sağlık konusunda yine zararları olacaktı.

KROM SADECE ARAÇLARDA KULLANILMIYOR

Krom kaplama sadece otomobillerde değil mutfak, aydınlatma, banyo gibi birçok günlük hayatımızda kullandığımız eşyada kullanılıyor.

Renault'nun baş tasarımcısı Gilles Vidal'e göre, çevre dostu malzemeler kroma alternatif olabilir. Deneyimli tasarımcı Fransız markanın otomobillerinde arduvaz ve mantar kaplamaların yanı sıra %60 oranında geri dönüştürülmüş alkantara kullandığını vurguladı.

Otomobillerde krom parça kullanmak yasaklanıyor! İşte nedeni ile ilgili etiketler Otomobil Avrupa Birliği
GÜNÜN VİDEOSU

Cansız bedeni bulunan eski Bakan Mehmet Ali Yılmaz'ın olaylı TS-FB maçı sonrası verdiği röportaj!

Spordan sorumlu eski Devlet Bakanı ve Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın evinde cansız bedeni bulunmasının ardından olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra verdiği röportaj ortaya çıktı.