ÖSYM'den dikkat çeken karar: YKS sınav takvimi geri çekildi!

2023 seçimlerinin 18 Haziran'da gerçekleştirilmesi beklendiği için ÖSYM, YKS sınavının 17-18 Haziran'da yapılacağına ilişkin düzenlemesini geri çekti.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) dün 2023 yılı sınav takvimini açıklamış, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 17-18 Haziran'da yapılacağı bildirilmişti.

Üniversite sınavı ile 2023 genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı güne denk gelme ihtimali üzerine bu karar oldukça tartışıldı.

ÖSYM, KARARI GERİ ALDI

ÖSYM, sınav takvimiyle ilgili yeni bir karar aldı.

NTV'nin haberine göre ÖSYM, sınav ve seçim tarihinin denk gelmemesi için yeni bir değerlendirme yapma kararı aldı. YKS sınav takvimi, bu nedenle geri çekildi.

Üniversite sınavı tarihinin değişip değişmeyeceği, o çalışmanın ardından netleşecek.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının haziran ayının ilk haftası yapılması planlanıyor. Kurban Bayramı ise 29 Haziran'a denk geliyor.

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Kulislere yansıyan bilgilere göre, üniversite sınav tarihinin değiştirilmemesi durumunda, seçimler 1 ay öne alınabilir.

Bu durumda Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nin 14 Mayıs'ta yapılması en güçlü seçenek olarak belirtiliyor.

 

ÖSYM'den dikkat çeken karar: YKS sınav takvimi geri çekildi! ile ilgili etiketler YKS ÖSYM
GÜNÜN VİDEOSU

İran'ın İsrail'e fırlattığı füze ve İHA'ları Demir Kubbe işte böyle imha etti! O anlar kamerada...

İsrail'in hava savunma sistemi Demir Kubbe, İran'dan yollanan füzeleri birer birer imha ediyor. Füzelerin imha edildiği anlara dair görüntüler uluslararası basında geniş yer buldu.