Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir? İşte 600 yıllık devleti müjdeleyen kişi…

Gazeteci Pelin Çift’in moderatörlüğünü yaptığı Gündem Ötesi programında milyonların beğenisini ve ilgisini kazanan bir soru yöneltildi. Soruyu programın başlangıcında yönelten ve sosyal medyadan etiket oluşturulmasını sağlayan Pelin Çift’in yönelttiği soru, “Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir?” İdi. Peki, Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir? Sorusunun yanıtı nedir, işte detaylar…

Her hafta Gönül Dağı dizisinin ardından canlı olarak ekranlara gelen Pelin Çift ile Gündem Ötesi programı sorulan soru kapsamında yeniden trend oldu. Programın takipçileri moderatör Pelin Çift tarafından yöneltile, “Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir?” Sorusunun yanıtını aramaya başladı. Böylelikle soru ve yanıtı arama motorlarında gündem oldu. Peki, Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir? işte detaylar…

OSMAN GAZI’NIN RÜYASINI TABIR EDIP KURULUŞU MÜJDELEYEN MUTASAVVIF KIMDIR?

Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf ŞEYH EDEBALİ’DİR.

Şeyh Edebali (1206-1326), Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir din adamı,

Ahi teşkilatı Şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, Râbi'a Bala Hâtun'un babasıdır. Osmanlı Devleti'nin fikir babası.

1206 yılında doğduğu tahmin edilmektedir.[kaynak belirtilmeli] 1326'da 120 yaşlarında Bilecik'te vefat etmiş, dergâhının zikir odasına gömülmüştür.

Osman Gazi nin kayınpederi olup 3 çocuğu vardır. Mahmud Paşa, Mehmed Paşa, Râbia Bala Hâtun-dur 3 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Osmanlı beyliği kurulduktan sonra epey bir süre Bilecik’te ikamet etmiştir. Yetiştirdiği müridi Dursun Fakih Osmanlı Devletinin ilk kadısı olarak bilinmektedir. Şeyh Edebali aslen Karamanlı'dır. İlk eğitimini Horasan erenlerinden biri olup,Bektaşi pîr ve dedesi olan Şeyh Necmeddin ez-Zâhidî'den aldı. Daha sonra Şam'a giderek dönemin meşhur alimlerinden dersler aldı. Tefsir, hadis ve İslam hukukunda uzmanlaştı.

Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir? İşte 600 yıllık devleti müjdeleyen kişi…

Eskişehir yakınlarında o zamanki adıyla İtburnu köyünde yaşadı. Kendi yaptırdığı zaviyede öğrenci yetiştirdi ve halkı aydınlattı. Bilecik'te yaptırdığı dergahta, Osman Gazi'yi de birçok defa misafir etti.

Rivayete göre, Osman Gazi, bir gece rüyasında Şeyh Edebali'nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve göğsünden bir büyük ağaç çıkıp dallarının alemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiklerini görmüştür. Şeyh Edebali rüyayı şöyle tabir etmiştir:

Sen, Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Bala Hatun ile evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar, Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir.

Bilecik'te ve Eskişehir'de adına türbeler yapılmıştır. Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi ölmüştür.

Osman Gazi’nin rüyasını tabir edip kuruluşu müjdeleyen mutasavvıf kimdir? İşte 600 yıllık devleti müjdeleyen kişi… ile ilgili etiketler TRT