Oruç tutan sigara tiryakilerine müjde! Mucizevi karabaş otu

Sağlığa birçok açıdan faydası olan, sigara tiryakilerinin sigara bırakabilmek için kullandıkları karabaş otunun, Ramazan ayında oruçlu tiryakilerin de oruçluyken olan sigara ihtiyacını azalttığı ileri sürüldü

Karabaş otu, Akdeniz ülkelerinde kendiliğinden yetişen ve çok yıllık bir süs bitkisidir.Oldukça faydalı bir bitki olan karabaş otu, ilkbahar mevsiminde mor veya pembe çiçekler açar. Otun boyu 30 ile 100 santimetre arasında değişebilir.

Fars-Arap geleneksel tıbbında lavandula, ‘ustukhuddus’ olarak isimlendirilen ve çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan Karabaş otunun özü, antifungal, anti bakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.Vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan bu şifalı bitki, ideal bir kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda kalorisi düşük olan bir bitkidir.

Oruç tutan sigara tiryakilerine müjde! Mucizevi karabaş otu

KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI 

-Sigarayı bırakmaya yardım eder.

-Zekayı ve hafızayı güçlendirir ve zihinsel yorgunluğu ve akıl karışıklığını giderir.

-Sinüzit, öksürük, kronik nezle ve ateşli soğuk algınlığı tedavisinde yararlanılır.

-Depresyon ve anksiyete semptomlarını önler, rahatlatır.

-Baş ağrısı ve migren tedavisinde diğer bitkilerle birlikte kullanılır.

-Kan dolaşımını hızlandırır.

-Damar tıkanıklığını önler.

-İdrar yolu enfeksiyonu ve vajinal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.

-Kan kanseri ve başta pek çok kanser türünün gelişmesini engeller.

-Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır.

-Mide bulantısını giderir.

-Romatizmal ağrılara iyi gelir.

-Uykusuzluğa iyi gelir.

-Hazımsızlığa, kabızlığa ve mide gazına iyi gelir.

-Sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar.

-Kas ağrılarını ve kas yorgunluğunu giderir.

-Beyindeki tümörlerin ilerlemesini durdurmakta etkilidir. 

KARABAŞ OTU SİGARA İSTEĞİNİ AZALTIYO

Aktarlık yapan Orhun Özfidancı, yoğun olarak Akdeniz bölgesinde yetişen karabaş otunun Ramazan ayında tiryakilerin sigaraya olan ihtiyaçlarını azalttığını belirterek, “Akdeniz bölgesinde yetişen Karabaş Otu bitkisini demleyip iftardan sonra ve sahurdan önce olmak üzere iki defa içmek suretiyle kullanabilir. 21 gün kullanıp bir hafta ara verecek şekilde kullanmalıdır. Bu bitki tüketildiği zamanda sigara içme esnasında veya da sigara içilen ortamda bulunduğunda tiksinme, mide bulanması gibi etkilere sahip. Bunun yanı sıra akciğer temizliğinde kullanmak üründe bal, zencefil ve limon kullanıla bilir. Bu bitkiyi düzenli olarak kullandığı takdirde zaten sigara kokusuna veya sigaranın tadını aldığı zaman mide bulanmasıyla karşı karşıya gelinecektir ama düzenli bir şekilde kullanması gerekiyor. Yani birkaç bardak içtikten sonra kesin sigarayı bıraktım denilemez. Kişinin önce kendisi irade göstermesi gerekir, karabaş otu gibi bitkiler sadece bırakmasını kolaylaştırıyor” dedi.

Oruç tutan sigara tiryakilerine müjde! Mucizevi karabaş otu - Resim : 2

KARABAŞ OTUNUN ZARARLARI NELER?

Karabaş otu zararları arasında fazla tüketim sonucunda karın ağrısı riski yer alır.Öte yandan aşırı kullanımı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma ile sonuçlanabilir.Uzun süreli kullanımı, böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karabaş otunu hamileler, hassas cildi olanların kullanması tavsiye edilmez.

Oruç tutan sigara tiryakilerine müjde! Mucizevi karabaş otu ile ilgili etiketler Karabaş otu Sigarayı bırakma
GÜNÜN VİDEOSU

Diyarbakır ve Mardin'de feci yangın! Ölü ve yaralılar var

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki alanda çıkan büyük yangına müdahale ediliyor. Yangın sebebiyle 2 vatandaş hayatını kaybederken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.