Numan Kurtulmuş'tan gastronomi çıkışı!

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Erkmen Belediyesi'nin Yöresel Ürünler Satış ve Yemek Evi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de gastronomi kelimesinin kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde gastronomi ifadesinin kaldırılması konusunda çok uğraştığını ama başaramadığını aktardı. Kurtulmuş sözlerini "Allah rızası için şu 'gastronomi' lafını da bir kaldırmamız lazım. Gastronomi, gastroenteroloji falan der gibi, milletin de çok anlamadığı ama böyle çok güzel göründüğü için kullandığımız bir tabir. Uluslararası alanda kullanılabilir ama onun Türkçedeki karşılığı 'yemek sanatı'dır. Gastronominin o kuru lafının bir tarafına bakın, bir de 'yemek sanatı' dediğimiz bizim Türk mutfağının, Anadolu ve yöresel mutfakların özelliği yemeğin bir sanat haline dönüştürülmüş olmasıdır." şeklinde devam ettirdi.

GASTRONOMİ YERİNE YEMEK SANATI

Hayatının büyük kısmını dışarıda yemek yiyerek geçirdiğini belirten Kurtulmuş, "Dünyanın neresinde ne kadar güzel yemek yerseniz yiyin, ailenizin evde yaptığı o sıcacık yemeklerin lezzetini ve yerini hiçbir şey tutmuyor. Hem yemeğin yapılması hem de yemeğin sunulması hakikaten bizim Türk mutfağında bir sanattır. Hanımlar hem çok daha iyi biliyor hem de uzun vakitlerini bunu harcayarak yapıyorlar. Aslında dil alışkanlığı olan bu 'gastronomi' yerine 'yemek sanatı' tabirini kullandığımız zaman daha uygun olacağı kanaatindeyim" değerlendirmesinde bulundu.

Numan Kurtulmuş'tan gastronomi çıkışı! ile ilgili etiketler Türkiye Afyonkarahisar Numan Kurtulmuş Yemek gastronomi yemek sanatı
GÜNÜN VİDEOSU

Tarladaki yumurtalarını korumak isteyen kuş, kanatlarını açarak traktöre karşı koydu!

Manisa'da bir mahmuzlu kızkuşu, kendisine doğru ilerleyen traktörü görünce kaçmak yerine kanatlarını açarak traktöre karşı koydu. Tarladaki yuvasını ve yumurtalarını korumak isteyen kuşun traktörle tarlayı süren çiftçiyi durdurduğu anlar kameraya yansıdı.