NASA, astronotların kullanacağı tuvaletler için yarışma açtı

NASA, Mars’a 9 aylık yolculuk yapacak astronotların kullanacağı tuvaletlerin tasarımı için yarışma açtı.  Bin dolar ödüllü (yaklaşık 13,4 bin lira) yarışmanın tüm dünyadan 18 yaş üstü herkese açık olduğu duyuruldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), girişimcilere ve mucitlere, Mars'a dokuz aylık bir yolculuk yapacak olan astronotların kullanacağı bir tuvalet tasarlamaları için çağrı yaptı.  Söz konusu yarışma NASA'nın Teksas merkezli kitle kaynaklı platform HeroX ile ortaklaşa yaptığı bir kampanyanın ardından doğdu. 

4 KATEGORİDE FİKİR ÜRETİLMESİ İSTENİYOR

“Atığın Katığa Dönüştürülme Mücadelesi” (Waste to Base Challenge) olarak adlandırılan kampanya kapsamında, yarışmacılardan atık yönetimine ilişkin dört kategoride yaratıcı fikirler üretmesi isteniyor. Bu kategoriler ise şu şekilde: dışkı atığı, çöp, köpük paketleme ve karbondioksit işleme.

Yarışmanın kazananlarının her birinin bin dolar dolar alacağı ve en iyi fikirlerden bazılarının Mars'a seyahat edebilecek gelecekteki NASA teknolojisine dahil edilebileceği belirtildi.

Bununla birlikte NASA, gelecekteki bir Mars görevinde kullanılabilecek bir dizi atık yönetimi çözümü arıyor ve halka yöneliyor. Daha önceleri uzay ajansı, projeleri ihaleye çıkarır ve büyük mühendislik şirketleri teklif verirdi. Ancak, NASA son yıllarda HeroX platformunu halkın uzaya olan ilgisini artırmak için kullanıyor. 

Bir Mars görevini desteklemek için tedarik gemilerinin lojistiği çok zor olduğundan, uzay aracının mümkün olduğunca verimli ve kendi kendine yeterli olması gerekiyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir HeroX sözcüsü, "Asıl zorluğu, farklı atıkları itici gazlara ve ihtiyaç duyulan diğer faydalı malzemelere dönüştürmek oluşturuyor" dedi.

Diğer taraftan, mükemmel derecede verimli bir geri dönüşüm üretilmesi olası görünmüyor ancak NASA, çok az  atık üreten bir döngü oluşturmasını umuyor.

TÜM DÜNYADAN 18 YAŞ ÜSTÜ HERKESE AÇIK

Öte yandan, yarışanın ABD'nin herhangi bir yaptırımı bulunmayan  18 yaş üstü bireylere açık olduğu belirtildi. Her ülkeden katılımcılara açık olan yarışmada istenirse bireyler takımlar halinde rekabet edilebilecek. 

Bunların yanı sıra, Mars'a yapılacak görevler, bu yıl Ay çevresinde mürettebatsız bir gezi ile başlaması planlanan NASA Artemis programının nihai hedefi olacak. Ardından, 2024'te NASA, ertesi yıl Artemis III için Ay yüzeyine ilk kadın astronotu gönderecek.

NASA, astronotların kullanacağı tuvaletler için yarışma açtı ile ilgili etiketler NASA Mars tasarım astronot tuvelet Yarışma
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.