Naci Görür: Marmara depremi 6 Şubat depreminden daha büyük ve yıkıcı olabilir!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den Marmara'da yaşanacak olası İstanbul depremiyle ilgili açıklama yapıldı. Bu depremde "11 ilde 6 Şubat depremlerinde gördüğümüz yapı hasarlarından daha fazla olacağı kesin, daha fazla insan kaybedeceğimiz kesin" diyerek Marmara'yı yıkacak depremin büyüklüğünü açıkladı.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yaşanması öngörülen İstanbul depremiyle ilgili "11 ilde 6 Şubat depremlerinde gördüğümüz yapı hasarlarından daha fazla olacağı kesin, daha fazla insan kaybedeceğimiz kesin" diyerek tekrar uyarılarda bulundu.

Gemlik'te yaşanan 5,1'lik depremin ardından olası büyük İstanbul depremi ihtimali yeniden tartışılmaya başlandı. Peki, Prof Dr. Naci Görür olası İstanbul depremi için hangi uyarılarda bulundu? 

Prof. Dr. Naci Görür, Halk TV’de katıldığı canlı yayında, büyük İstanbul depreminin çevresindeki hangi illeri, kaç şiddetinde etkileyeceğini açıkladı.

HİSSEDİLEN DEPREM BÜYÜKLÜĞÜ 9 OLACAK 

Görür, “Avrupa Yakası’nı düşünürsek Haliç’ten Silivri’ye kadar kıyı ve kıyıdan 10 kilometre kadar bir şerit genellikle 9 şiddetinde depremden etkilenecektir. Onun çevresinde kuzeye doğru 8 şiddetine düşer” dedi.

9 şiddetinde olan bir depremin yaşanması halinde çok olumsuz bir tablonun ortaya çıkacağını açıklayan Prof. Dr. Naci Görür, şu ifadelere yer verdi:

“9 şiddetinde bir depremde bir binanın ayakta kalabilmesi için çok iyi bir mühendislik yapılmış olmalıdır. Hatta bu en ideal şekilde inşa edilmiş yapılar bile ağır hasar alabilirler. Kaçak göçek binaların bahsini ettiğimiz depremde ayakta kalma ihtimalleri yok.

Marmara kıyısında deprem 9 şiddetinde hissedilirken kuzeye gittikçe bu depremin şiddeti azalır ve 5’e kadar düşer. Bu deprem olursa kaybımız 6 Şubat depremlerinden çok daha fazla olur. Hem daha fazla bina yıkılır hem de daha fazla insanımızı kaybederiz. Ayrıca Marmara’da ekonomi tamamen durur. Türkiye de ekonomik olarak diz çöker. Yardımlar da İstanbul’a ulaşamaz. Çoğu sokağa bırakın yardım ulaştırmayı giremezsiniz bile.”

DEPREM İHTİMALİ YÜZDE 47 ARTTI      

İstanbul’da deprem olma ihtimalinin yüzde 47’ye yükseldiğini açıklayan Prof. Dr. Naci Görür, “Bu çok inanılmaz bir rakam. Neredeyse deprem olacak mı yoksa olmayacak mı diye yazı tura atacaksın. Buna hazırlıklı olmamız gerekiyordu. Bugüne kadar yapamadık ama bundan sonra yapabiliriz. Acilen hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Naci Görür: Marmara depremi 6 Şubat depreminden daha büyük ve yıkıcı olabilir! ile ilgili etiketler Naci Görür deprem İstanbul
GÜNÜN VİDEOSU

Türkiye’nin savaş uçağı KAAN'ın yeni görüntüleri paylaşıldı: KAAN'ı bir de kendi sesinden dinleyin!

Türk Havacılık Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçağı KAAN'ın uçuşuna dair yeni görüntüler paylaştı. Paylaşıma "KAAN’ı bir de kendi sesinden dinleyelim" notu düşüldü.