TÜBİTAK dergilerinin tamamı ücretsiz erişime açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle evde vakit geçirecekler için TÜBİTAK dergilerini ücretsiz erişime açtıklarını belirtti.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, okulların tatil edilmesiyle ailelere TÜBİTAK müjdesi verdi.

Bakan Varank, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, okulların tatil olmasıyla beraber evde vakit geçiren vatandaşlara TÜBİTAK dergilerini ücretsiz olarak yayınlayacaklarını açıkladı.

TÜBİTAK dergilerinin tamamı ücretsiz erişime açıldı

​TÜBİTAK'ın yayımları arasında Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergileri bulunuyor. Söz konusu yayınlara, 'services.tubitak.gov.tr/edergi' adresi üzerinden erişilebiliyor.

TÜBİTAK NEDİR?

TÜBİTAK 1963 yılında, Cemal Gürsel hükümeti döneminde kurulan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’dur. Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında gelişmesi, hükümete danışmanlık yapması için kurulmuştur. Bilimsel ve teknolojik araştırmaları yapmakla görevlendirilmiştir. Bilimi yönlendiren ve bilimi denetleyen kurum olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Günümüzde birçok çalışmaya imza atarak araştırmaları ile bilime yön veren kurum haline gelmiştir.

Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda araştırma, çalışmalar yapmıştır. Her ülkenin kendisine özgü bilim ve teknolojiyi araştıran kurumları vardır ama isimleri değişiktir. Ülkemizde TÜBİTAK bilime hizmet eden kurumdur. Devlet destekli kurumda ülkenin önde gelen bilim insanları, mühendisleri hizmet vermektedir.

TÜBİTAK'IN GÖREVLERİ

TÜBİTAK kurulduğu tarihten itibaren kurumlar tarafından kendisine verilen görevler çerçevesinde çalışmalarını devam ettirmiştir. Zaman içerisinde görev tanımı değişerek dünya genelinde bilim ve teknoloji çalışmalarını takip ederek geliştirmeye başlamıştır.

Bilim ve teknoloji alanında Ar-Ge çalışmaları yapmak.
Türkiye’nin belirlediği bilim ve teknoloji politikasını takip etmek ve uygulamak.
Sanayi alanında araştırmalar yapmak, teknoloji ile geliştirilebilir konularda yenilikler sağlamak.
Sanayi kuruluşlarına üretim alanında destek vermek, projeleri geliştirmek.
Uluslararası araştırma ve geliştirmeleri takip etmek.
Geleceğin bilim adamlarının keşfetmek, destek sağlamak ve iş faaliyetlerine katılmak.
İcat ve buluşları değerlendirmek, topluma kazandırmak.
Bilime teşvik etmek için seminerler düzenlemek.
Bilim alanında dergi ve kitaplar yayınlamak.
Uluslararası bilim ve teknoloji kurumları ile işbirliği içerisinde çalışmalar yapmak.

 

TÜBİTAK dergilerinin tamamı ücretsiz erişime açıldı ile ilgili etiketler Twitter Mustafa Varank TÜBİTAK Sanayi ve Teknoloji Bakanı
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.