Muğla'da vatandaşların şikayetçi olduğu kokunun sebebi belli oldu: Lağım kaynaklı madde çıktı

Muğla Belediyesi'nin park ve refüjlerdeki yeşil alanların sulanması için kullanılan suda lağım kaynaklı madde çıktı. Sıktı Kocaman Üniversitesi tarafından yapılan analizde alınan numnelerde arıtma suyunda lağım kaynaklı koliform maddesi belirlendi.

Muğla’da vatandaşların artan şikayetleri üzerine yapılan araştırmada refüj ve parklarda sulama amaçlı kullanılan suyun yüksek derecede ‘fekal koliform’ içerdiği ortaya çıktı. Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından yapılan analizlerde Muğla belediyesine bağlı MUSKİ(Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü)'nın kullandığı arıtma suyunun lağım kaynaklı koliform içerdiği belirlendi.

Muğla'da vatandaşların şikayetçi olduğu kokunun sebebi belli oldu: Lağım kaynaklı madde çıktı

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Muğla'da son dönemde vatandaşlar refüj ve parklardaki 'lağım' kokusundan şikayetçiydi.

Artan şikayetler üzerine CHP'li Muğla belediyesine bağlı, MUSKİ (Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) tarafından işletilen Atıksu Arıtma Tesisine refüj sulama amaçlı kullanılan atıksu arıtma tesisinin çıkışından numune alındı.

Muğla'da vatandaşların şikayetçi olduğu kokunun sebebi belli oldu: Lağım kaynaklı madde çıktı - Resim : 2

Alınan numune Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi MÜÇEMER Su Analiz Laboratuvarında analiz edildi. Analiz sonucunda rapor hazırlandı.

Raporda ilgili parametrelere göre limit değeri "0" (sıfır) olması gereken suda Fekal Koliform değerinin 390 olduğu belirtildi. İnsan sağlığına son derece zararlı olan Fekal Koliform insan ve hayvan dışkısından kaynaklanıyor.

 

Muğla'da vatandaşların şikayetçi olduğu kokunun sebebi belli oldu: Lağım kaynaklı madde çıktı ile ilgili etiketler Muğla park Bahçe sulama numune lağım
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...