MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde ekonomi sorumlusu öldürüldü!

Terör örgütü PKK/YPG'nin ekonomi sorumlularından Rojna kod Zülfiye Binbir, Suriye Rumeylan’da MİT operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

Son dakika haberi: MİT Suriye’deki operasyonlarına tüm hızıyla devam ediyor. Suriye’de etkinliğini artıran PKK/YPG terörü hain emellerine ulaşmak adına mensuplarını çeşitli alanlarda istihdam etmeye ağırlık vermişti.

Suriye sahasındaki istihbarat ağı sayesinde son dönemde başarılı operasyonlar icra eden MİT, örgütün yönetici kadrosunu hareket edemez hale getirdi.

MİT son dönemde Suriye’de çeşitli alanlarda sorumlu seviyede faaliyet gösteren örgüt mensuplarına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırarak başarılı sonuçlar almaya devem ediyor.

PKK/YPG Suriye’de yürüttüğü ekonomi faaliyetleri dolayısıyla elde ettiği maddi imkanlarla, bölgeden yeni unsurlar devşirerek sahadaki zeminini sağlamlaştırmaya ağırlık vermişti. PKK/YPG’nin planını sekteye uğratmayı amaçlayan MİT, Suriye/Kamışlı’daki Finans Sorumlusu Rojna kod Zülfiye BİNBİR’i hedef olarak belirledi.

Türkiye’de uzun yıllar faaliyet gösteren ve faaliyetleri esnasında sayısız eylemde yer alan Z.BİNBİR, 2011 yılında, Muş Valiliği'nde staj yapan Kaymakam Adayı Kenan ERENOĞLU ve askerlik hizmetini ifa eden Aykut ÇELİK'in kaçırılması eylemlerini organize etmesi ile Türkiye’deki diğer eylemleri nedeniyle MİT tarafından uzun süredir takip altındaydı.

Rojna kod Zülfiye BİNBİR’in temas ve faaliyetlerini an be an takip eden MİT, sahadan elde ettiği istihbarat ve verileri analiz ederek operasyon kararı aldı.

Alınan kararın ardından MİT, saha ajanlarına verdiği talimat neticesinde “Terör Arananlar Listesi”nde yeşil kategoride aranan Rojna kod Zülfiye BİNBİR’i düzenlediği başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirdi.

MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde ekonomi sorumlusu öldürüldü!

ROJNA KOD ZÜLFİYE BİNBİR KİMDİR?

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Rojna kod Zülfiye BİNBİR 1993 yılında PKK kırsal kadrolarına katıldı. Amed ve Garzan eyaletlerinde görev yaptıktan sonra 1997 yılında Irak alanına geçerek 2004 yılına kadar bu alanda Terörist faaliyetlerine devam etti.

Rojna kod Zülfiye BİNBİR 2011 yılında, Muş Valiliği'nde staj yapan Kaymakam Adayı Kenan ERENOĞLU ve askerlik hizmetini ifa eden Aykut ÇELİK'i, yol kesme eylemi gerçekleştirerek kaçıran örgüt mensupları arasında yer aldı.

2012 yılında Irak/Hınere'deki Zeynep Kınacı Akademisi’nde ideolojik eğitim alan Z.BİNBİR eğitimi tamamlaması akabinde Suriye bölgesine görevlendirildi. Suriye’de bulunduğu süreçte örgüte yeni katılanların eğitiminden sorumlu olarak faaliyet gösterdikten sonra 2018 yılında Suriye/Kobani sözde Asayiş Komutanı olarak görevlendirildi.

2019'da gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı sırasında, örgüt tarafından kurulan koordinasyon merkezinde YPJ temsilcisi olarak görev aldı.

Zülfiye BİNBİR 2021 yılından itibaren ise Kamışlı’da örgütün maliye/ekonomi sorumluları arasında yer almaktaydı.

Güvenlik kaynakları PKK/YPG’nin ekonomi sorumluları arasında yer alan Z.BİNBİR’in etkisiz hale getirilmesinin örgütün bu alandaki faaliyetlerini sekteye uğratacağını belirtti.

MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde ekonomi sorumlusu öldürüldü! ile ilgili etiketler PKK terör MİT
GÜNÜN VİDEOSU

135 zehir taciri yakalandı! Bakan Yerlikaya nefes kesen operasyon anlarını paylaştı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa ilçesi ile Balıkesir'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyondan görüntüler paylaşarak 135 zehir tacirinin gözaltına alındığını ve çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirildiğini duyurdu.