Mısır, kendi yerli SİHA'larını tanıttı: Taklitler asılını yaşatır!

Mısır, son dört gündür Kahire’de düzenlenen Egypt Defense Expo (EDEX) 2021 sırasında yerli olarak ürettiği edilen Neuth ve EJune-30 SW SİHA’larını piyasanın beğenisine sundu. SİHA'ların AKINCI TİHA'ya benzerliği dikkat çekti.

The Defense Post’ta yayımlanan makaleye göre, Mısır Askeri Üretim Bakanlığı tarafından üretilen EJune-30 SW, saatte 260 kilometre maksimum hıza sahip ve 24 saate kadar havada kalabiliyor.

İnsansız hava aracı, 12 metre kanat açıklığına, otomatik kalkış ve iniş kabiliyetine ve maksimum 1.400 kilogram kalkış ağırlığına sahip.

Neuth ismindeki İHA ise, maksimum 50 kilogram taşıma kapasitesine ve 10 saate kadar uçuş süresine sahiptir. Ayrıca, uydu entegrasyon yeteneklerine sahip olduğundan, elektro-optik teknolojilerden faydalanılan stratejik keşif görevleri için idealdir.

Öne Çıkan Diğer Askeri Donanımlar

EDEX 2021, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve diğerlerinin silahlarını ve askeri teçhizatlarını öne çıkardıkları bir forumdu.

Mısır, Neuth ve EJune-30 SW dronlarına ek olarak, halen geliştirilmekte olan Thebes-30 gözetleme dronunu da sergiledi.

Savunma fuarındaki Mısır bölümünde ayrıca askeri araçlar, karadan karaya füzeler, karadan havaya füzeler, denizaltı karşıtı füzeler, gözetleme sistemleri, torpidolar ve uzun mesafe gece görüş gözlükleri de yer aldı.

Mısır’ın Terörle Mücadele Operasyonları

Mısır ordusu, özellikle kuzeydoğudaki Sina eyaletinde terörle mücadele operasyonlarında insansız hava araçları kullanıyor.

Mısır, Neuth ve EJune-30 SW İHA’larının geliştirilmesinden önce ülke, lazer güdümlü füzeler ve birkaç hareketli hedef gösterge radarı ile donatılmış Çin yapımı Chengdu Wing Loong’u kullanıyordu.

 

Kaynak: M5, The Defense Post

Mısır, kendi yerli SİHA'larını tanıttı: Taklitler asılını yaşatır! ile ilgili etiketler Mısır SİHA yerli Akıncı taklit benzer
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan ambulans kaza yaparak yan yattı!

Fatih Vatan Caddesi'nde içinde hasta olan bir ambulans, kaza yaparak yan yattı. Olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.