Milli Eğitim'den özel okullara zam sınırlaması!

Özel okullarda yeni dönem için yüzde 100'e varan zam oranları velileri isyan ettirmişti. Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların bu yılki zam oranı konusuna el attı. Bakanlığın kararına göre; özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Erken kayıt dönemi fahiş artışlarla başlayan özel okulların 2022-2023 eğitim-öğretim yılı zam oranına ilişkin kararını duyurdu. Buna göre; 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73'ü geçemeyecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in açıklamasında, yapılacak çalışma ile özel okullar bu yıl için en fazla yüzde 36.7 zam uygulayabilecek. MEB yönetmeliğine uymayan okullar şikayet edilebilecek.

MEB tarafından özel okullarda zam artışını sınırlayan madde şöyle:

MADDE 53 – (1) Kurumlar, Kanunu'nun 12 nci maddesinde yer alan hükümlere uygun olarak öğrenci ve kursiyer ücretlerini; veli veya kursiyerlerle yapacakları Bakanlıkça belirlenerek Genel Müdürlük internet sayfasında yayımlanan özel sözleşmelerinde sağlayacaklarını belirttikleri eğitim ve öğretim imkânlarına, gelişmelerine imkân verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit ederler. Ancak okulların ara sınıflarının eğitim ücreti bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen, okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine (YILLIK ÜFE+TÜFE/2) oranına en fazla % 5 oranında artış yapılarak belirlenir.

Milli Eğitim'den özel okullara zam sınırlaması! ile ilgili etiketler Milli Eğitim Bakanlığı özel okullar zam