Mete Yarar ilk kez açıkladı! Erdoğan'ın Marmaris'e gidişindeki kritik detaylar... (VİDEO)

SuperHaber yazarı ve güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar, FETÖ'nün darbe girişiminden önce Erdoğan'ın Marmaris'teki otele gidişinde yaşananları anlattı. Mete Yarar, "Kader" diye nitelediği olayların, Erdoğan'ın o gece hayatta kalmasını sağladığını söyledi.

Mete Yarar, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'e gidişi hakkındaki bazı bilgileri ilk kez açıkladı.

Yarar, şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanı Polonya'dan NATO zirvesinden dönüyor. Döndüğünde Marmaris'e gitmekle ilgili kafasında hiçbir proje yok. Ankara'ya gidecek, oradan Antalya'ya geçecek. Proje bu. Ona tatile gitmesi fikrini söyleyen bir arkadaşımız var. Orada yaşanan bir enstantane var. Bu enstantaneyi ileride anlatacağız. Bununla Cumhurbaşkanı Marmaris'e gitmeye karar veriyor. Yaklaşık yarım saatlik süre içinde…

Bu arada kafasında tatil diye bir düşünce yok.

Marmaris'te, hayatında ilk defa gittiği bir yere gidiyor.

"Bindikleri helikopter yolda arıza yaptı"

Cumhurbaşkanı 9'unda Türkiye'ye dönüyor, 11'inde de Marmaris'e gitmeye karar veriyor. Giderken de helikopterle gidecek. Helikoptere biniyor. Çok büyük bir helikopter. Geldiğinde anlıyorsun ki Cumhurbaşkanı'nın helikopteri.

Helikoptere ailesiyle biniyor. Ekip de karayoluyla gidiyor, Cumhurbaşkanı'ndan önce güvenliği sağlıyorlar.

Cumhurbaşkanı'nın yanında ailesi... Forsu yok. Minimum koruma ile geliyorlar. Helikopterle gelirken helikopter yolda arıza yapıyor. Havalimaına iniyor. İndiği yerde bir tane sivil helikoptere biniyorlar ve otele girecekleri saatte şöyle bir sıkıntı doğuyor.

Normalde Cumhurbaşkanı'nın bindiği helikopterin gece görüş kabiliyeti var. Arızalanan helikopter... Havanın kararmasına yaklaşık 45 dakika var. Ya karadan gidecek, ya da helikopterle gidecek Cumhurbaşkanı... O sırada sivil helikopter geliyor. 6 kişilik helikopter... Cumhurbaşkanı yakın ailesiyle biniyor. Helikopterin gece uçma kabiliyeti yok. Ucu ucuna inmek zorunda Marmaris'e... Helikopter Marmaris'teki otelin pistine dokunduktan üç dakika sonra hava kararıyor. Sivil helikopterle geldiği için de, halktan kimse Cumhurbaşkanı'nın geldiğinin farkına varmıyor.

Son güne kadar, etraftan tecrit edilmiş bir bölümde kalıyor. Özel villada kalıyor. Etraftan Cumhurbaşkanı'nın orada kaldığına dair çok bilgi yok. Dikkat edersen cuntacılar da son güne kadar araştırma yapıyor.

"Marmaris'e gitmesi ve sivil helikoptere geçmesi hayatını kurtardı"

Cumhurbaşkanı o gece Ankara'da kalmış olsaydı veya İstanbul'da Kısıklı'da kalsaydı, sonuçları çok daha vahim olabilirdi.

Cuntacıların koordinatlarını aldıkları evde ya da çok daha kolay ulaşabilecekleri bir evde olacaktı

Ama Marmaris'te olması, koordinatlarını bilmedikleri bir yerde olması, operasyonu çok daha uzak bir yerde yapmalarına sebep oldu.

Kararını da aniden Marmaris olarak vermş olması, yolda helikopterin bozulmuş olması, sivil helikoptere geçmiş olması ve yaşanan diğer birkaç faktör, o gün hayatını kurtaran faktörler. Bence gerçekten kader… Bu kadar çok rastlantının üst üste gelmiş olmasının başka bir açıklaması yok

Suikast timinin otele ilk giriş anı

160820160016063297328_3.jpg Mete Yarar, programda darbecilerin suikast timinin Erdoğan'ın kaldığı otele ilk giriş anının görüntülerini de paylaştı.

Yarar, görüntüler yayınlanırken şöyle konuştu:

Darbeci askerlerin otelin arka tarafında girdikleri bölüm.. İki ekip girdi. Yerde lazer işaretleyicileri açmışlar. Girişleri görüyor musun? Hani adamlar lakayt gidiyorlardı? Hani vakıf değillerdi? İlginç olan şey şu, adamlar Cumhurbaşkanı ve polislerin olduğu en yakın yerden içeri giriyorlar. Lazer işaretleyicileri açık. Girişlerini, duruşlarını, pozisyonlarını görüyorsun. Adam profesyonel olarak giriyor. Burada üç ekip de var. MAK'lar da var, karışık olan timler de var. İstanbul'da akademiden giden ekip de var burada.

Otel Erdoğan'ın saldırıya uğrayan odasını müze yapacak

Erdoğan'ın oteldeki çalışma ofisini tarıyorlar Kapılar kapalı ve o halde tarıyorlar. İçeride ne olduğu önemli değil.. Direkt ateş edebiliyorlar. Her taraf delik deşik...

Cumhurbaşkanı'nın tam nerede kaldığını öğrenemiyorlar. Çalışma ofisini onun kaldığı yer zannedip tarıyorlar.

Mermi sayılarını üzerine yazmışlar.. 40’ın üzerinde mermi gediği var. Otel burayı bozmayacak. Müzeye çevirmeyi düşünüyorlar. Çok da doğru bir karar bence. Her 15 Temmuz'da da bir anma yapıp, yaşananları hatırlatmak anlamında korunması çok doğru proje…

Korumaların kaldığı 5 oda da saldırıya uğruyor. Çok yoğun şekilde saldrıya uğruyorlar.

Otelde Erdoğan'ı korumakla görevli 5 oda dolusu polis vardı.

Çoğu işkence gördü.

Mete Yarar ilk kez açıkladı! Erdoğan'ın Marmaris'e gidişindeki kritik detaylar... (VİDEO) ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...