Merkez Bankası'ndan Kur Korumalı TL Mevduat uygulama talimatı! Vadeden önce çekim yapılırsa ne olacak?

Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı ile ilgili olarak Uygulama Talimatı yayımladı. Tebliğde en çok merak edilen konular detaylıca anlatıldı. Merkez Bankası'nın tebliğinde "Kur korumalı TL mevduatında vadeden önce çekim yapılırsa düşük olan kurdan bakiye güncellenir" ifadeleri yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğe İlişkin Uygulama Talimatı yayımladı.

Buna göre vadeden önce çekim yapılması durumunda dönüşüm kurunun ilan edilen kurdan düşük olması durumunda kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacağı belirtildi. 

VADEDEN ÖNCE HESAP KAPATILIRSA NE OLACAK?

Çekim yapılan tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası'nca ilan edilen kurun dönüşüm kurundan düşük olması durumunda hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesinin güncelleneceği de belirtildi.

Aradaki farkın Merkez Bankası'na bildirilecek Türk lirası hesabına aktarılacağını belirten TCMB, bu işlemlere ilişkin bilgilerin bildirim formuna uygun olarak Merkez Bankası'na aynı gün elektronik ortamda bildirileceğini söyledi.

Tebliğin tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 

Merkez Bankası'ndan Kur Korumalı TL Mevduat uygulama talimatı! Vadeden önce çekim yapılırsa ne olacak? ile ilgili etiketler Merkez Bankası kur korumalı tv mevduat vade
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...