Merkez Bankası Kasım ayında BOTAŞ'a rekor düzeyde döviz sattı

Merkez Bankası, Kasım ayı boyunca BOTAŞ’a rekor seviyede 2,2 milyar dolar döviz satışı yaptı. Kasım ayındaki satıştan önce 2021'de sadece iki defa Merkez Bankası tarafından BOTAŞ'a döviz satışı gerçekleştirilmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (MB), Kasım ayında BOTAŞ’a rekor düzeyde 2,2 milyar dolar döviz satışı yaptı. MB 2021 yılında BOTAŞ’a Haziran ayındada 269 milyon dolarlık ve Ekim ayında 258 milyon dolar döviz satışı gerçekleştirmişti.

2021 yılı öncesi döviz satışları 2015-2020 döneminde toplam 45 milyar dolar olmuştu. MB'nin aylık döviz alım-satım tutarları verileri uyarınca 2021’in Ocak ayında altı yıldır ilk defa BOTAŞ'a döviz satışı yapılmamıştı.

BOTAŞ'A DÖVİZ SATIŞLARINI AĞBAL DURDURMUŞTU

Göreve geldiğinde rezervleri artırma hedefini ile Naci Ağbal, açıkladığı 2021 para ve kur politikası metininde BOTAŞ’a döviz satışlarının azalacağını duyurmuştu.

Ağbal’ın açıklamasında, izleyeceği politika hakkında "Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacının gerekli görülen kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB tarafından piyasa koşullarına göre doğrudan karşılanabilecektir. Bu kapsamda piyasa şartları elverdiği sürece döviz satım tutarı kademeli olarak azaltılabilecektir." ifadelerini aktarmıştı.

Merkez Bankası Kasım ayında BOTAŞ'a rekor düzeyde döviz sattı ile ilgili etiketler Merkez Bankası BOTAŞ Naci Ağbal döviz satışı
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.