Merkez Bankası, ihracatçı ve ithalatçı firmalara TL uzlaşmalı vadeli döviz satacak

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre ihracatçı ve ithalatçı firmalara TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirilebilecek.

Merkez Bankası, artık ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla, TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirecek.

Alınan kararla ilgili Merkez Bankası'ndan şu açıklama yapıldı:

"İhracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla, Bankamız nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirilecektir.

1 ve 3 ay vadeli olarak gerçekleştirilecek TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvim kamuoyu ile ayrıca paylaşılacak olup firmalar söz konusu ihalelere bankalar aracılığıyla katılım sağlayabilecektir.

Ayrıca, ihracatçı ve ithalatçı firmalar VİOP'ta gerçekleştirilecek vadeli döviz alım taleplerini bankalar aracılığıyla Döviz Piyasaları Müdürlüğü'ne iletebilecektir."

Merkez Bankası, ihracatçı ve ithalatçı firmalara TL uzlaşmalı vadeli döviz satacak ile ilgili etiketler Merkez Bankası döviz ihracatçı ithalatçı