Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması

AB Liderler Zirvesi sonrası konuşan Almanya Başbakanı Merkel, "AB Yüksek Temsilcisi'nden Türkiye ile işbirliğimiz hakkında rapor hazırlamasını istedik." açıklamasında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise "AB Türkiye ile diyaloğa açık. Türkiye'ye yeni yaptırımlar AB'nin kendi yörüngesinde istikrarı bozacak eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösterecek" ifadelerini kullandı.

AB Liderler Zirvesi'nin sonunda ülke başkanlarının düzenlediği basın toplantısına Türkiye ile ilgili açıklamalar damga vurdu.

ATİNA'NIN TALEBİNE RET

AB dönem başkanlıkları sırasında, Türkiye ile daha olumlu ilişkilere sahip olma umuduyla çalıştıklarını anlatan Almanya Başbakanı Angela Merkel, martta düzenlenecek gelecek zirve için AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'i Türkiye ile ilişkiler hakkında rapor hazırlamakla görevlendirdiklerini söyledi. Merkel, Libya ve Dağlık Karabağ'ın da raporda olacağını belirtti. AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın talep ettiği Ankara'ya silah ambargosu konusunda da konuşan Şansölye, "Türkiye'ye silah ihracatının NATO üyeleri arasında ve yeni ABD yönetimiyle koordinasyon içinde tartışılması konusunda hemfikir kaldık" ifadelerini kullandı.

MACON'DAN "DİYALOĞA AÇIĞIZ" AÇIKLAMASI

Türkiye'ye ekonomik yaptırım talebi kabul görmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise zirve kararlarını "Türkiye'ye karşı yeni yaptırımlar, AB'nin yörüngesindeki istikrarsızlaştırıcı eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösteriyor" diye değerlendirdi. Macron bununla birlikte AB'nin Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu dile getirdi.

GÖÇ MESELESİ

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, birliğin göçle başa çıkma konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Michel "Türkiye ile sorumlu işbirliği istiyoruz" dedi.

Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması ile ilgili etiketler Emmanuel Macron Angela Merkel Türkiye Avrupa Birliği
GÜNÜN VİDEOSU

İşte Ankara'da meydana gelen patlama anı!

Ankara'da İçişleri Bakanlığı binası önünde saldırı hazırlığındaki iki terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlattı. O anlar kameralara yansıdı.