Merakla beklenen yeni spor yasası Meclis'e geliyor

Uzun süredir gündemde olan ve Meclis'e gelmesi beklenen yeni spor yasasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yasa teklifinin bugün Meclis başkanlığına sevk edileceğini açıkladı. Yeni yasa teklifi ile spor kulüplerinin daha şeffaf yönetilmesi amaçlanıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifini bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sevk ediyoruz" dedi.

Özkan, teklif ile ilgili "kulüpleri borç yükünden kurtarmak ve uluslararası başarıları yakalamaya adım atmak, spor kulüplerinin daha şeffaf bir bütçeyle yönetilebilir olması için çalışmalarımızı hızlandırdık" ifadelerini kullandı.

ALPAY ÖZALAN TEKLİFİN DETAYLARINI ANLATMIŞTI

Yasa teklifini hazırlayan eski milli futbolcu AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, detayları Sabah Gazetesi'ne verdiği röportajda anlatmıştı.

İŞTE 60 MADDELİK TEKLİFTEN ÖNE ÇIKANLAR

Yalnızca 4 Büyükler'i değil, basketboldan hentbola kadar bütün spor branşlarını kapsıyor.

Spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkıp anonim şirkete dönüşebilecek. Ayrıca birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş oluşturabilecek.

GELİR KADAR BORÇ

Anonim şirket gibi örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek. Denk bütçe uygulayacak. Takımlar geliri kadar borçlanabilecek.

Kulüpler belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yaparak şeffaflaşacak.

YÖNETİCİLER BORÇTAN SORUMLU

Kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarından sorumlu tutulacak. Bunun için ağır yaptırımlar ve hapis cezası gündemde.

Futbolcuların tüm anlaşmaları şeffaf olacak. Menajer, oyuncular ile maksimum 2 yıl sözleşme yapabilecek. Komisyonu %3-5 arasında olacak. Sözleşmeler noter huzurunda gerçekleşecek.

Bağlı ve bağımsız spor federasyonu ayrımı kaldırılarak tüm federasyonlar 'Spor federasyonu' şeklinde yapılandırılacak. Federasyonlar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulacak.

Federasyonların yönetim kurulunda en az iki milli sporcu yer alacak.

DENETİM BAKANLIKTA

Spor federasyonlarının her türlü (kuruluş kanunu bulunanlar hariç) harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek. Federasyon başkanları, en fazla üç dönem bu görevi yapabilecek.

Merakla beklenen yeni spor yasası Meclis'e geliyor ile ilgili etiketler Meclis spor yasası yasa teklifi Cahit Özkan