Menbiç DAEŞ'ten tamamen temizlendi.

Suriye'nin Halep kentine bağlı en büyük ilçesi Menbiç, 1 Haziran’dan başlatılan ve Koalisyon güçlerininde havadan destek verdiği operasyon ile DAEŞ'ten tamamen temizlendi. İlçe 2014 yılından beri DAEŞ kontrolündeydi.

DAEŞ’in Suriye topraklarında Rakka’dan sonra en önemli merkezi olarak gördüğü Menbiç'in, tamamen IŞİD’ten temizlendiği belirtildi. Suriye ve Irak’taki Kürt internet sitelerinde yeralan haberlerde, 1 Haziran’da ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri ve Menbiç Asker Meclisinin başlattığı ve havadan da Koalisyon güçlerinin destek verdiği operasyon kapsamında Menbiç merkezi tamamen kontrol altına alındı.

Operasyon kapsamında Menbiç’in yanı sıra yaklaşık 200 köy de kurtarılırken, operasyonun ilk günlerinde daha önce Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Karakozak bölgesi DAEŞ’ten alınmıştı.

Amerika ve Fransız askerlerinin de karadan ’Danışmanlık’ adı altında destek verdiği operasylonda, karadaki IŞİD hedeflerinin koordinatları Koalisyon uçaklarına bildirilip bu hedefler etkisiz hale getirilirken, Amerika ve Avrupa’dan gönüllü olarak DAEŞ’e karşı savaşan bazı gönüllü savaşçılar da operasyonda yaşamını yitirdi. Sivillerin DAEŞ tarafından kent merkezindeki mahallelerde canlı kalkan olarak kullanılması nedeniyle operasyon uzarken, son bir aydır şehir merrezinde keskin nişancıların devreye girdiği şehir savaşı yürütülüyordu.

Son olarak güvenlik kavşağını DAEŞ’ten alan grup, El Sırrıb Mahallesi’nin 2 sokağında sıkıştırdıkları militanları da etkisiz hale getirerek kenti tamamen DAEŞ’ten kurtardı.

Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, 73 gündür süren operasyonda, kent merkezinde ve köylerde kalan 75 bin sivil çatışma alanlarından kurtarılarak çıkarıldı. Kent merkezindeki operasyonda yaklaşık 2 bin DAEŞ militanının öldürüldüğü belirtilidi.

Operasyon, Türkiye'nin bilgisi dahilinde başlamıştı. Ankara, YPG'nin kurtarıldıktan sonra Menbiç'e kalmasını istemiyor. Türkiye, YPG ile siyasi kanadı PYD'yi, terör örgütü PKK ile eş tutuyor.

ABD'den ilk açıklama: Menbiç Arapların kontrolünde olacak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç kentinin Suriye Arap Koalisyonu (SAK) ve PKK’nın Suriye uzantısı PYD tarafından ele geçirilmesine yönelik operasyonların devam ettiğini belirterek DAEŞ’ten alınmasının ardından şehrin Arapların kontrolünde bir kent olacağını bildirdi.

Pentagon sözcülerinden Gordon Trowbridge, bakanlıkta düzenliği basın toplantısında gazetecilerin Münbiç’in terör örgütü DAEŞ’ten alınmasına yönelik operasyonlara ilişkin sorularını yanıtladı.

Münbiç’te sahadaki durumun çok hızlı değişkenlik gösterdiğini belirten Trowbridge, örgütün şehir merkezinin kontrolünü yitirdiğini ifade etti.

“Münbiç’teki operasyonlar şu an devam ederken DAEŞ açıkçası çaresiz durumda.” diyen Trowbridge, kentin kuzeyinde yer yer çatışmaların sürdüğünü vurguladı.

Trowbridge, DAEŞ’in Münbiç’ten çıkış yolları aradığına dair güçlü belirtiler bulunduğunu aktararak örgütün bu noktada masum insanları canlı kalkan olarak kullandığını ifade etti.

Türkiye'nin hassasiyetlerini anlıyoruz

ABD’nin ilçenin kurtarılmasının ardından PYD’nin burada kalmayacağına dair Türkiye’ye verdiği taahhüdünün hatırlatılması üzerine Trowbridge, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin buradaki hassasiyetlerini kesinlikle anlıyoruz. Münbiç tarihsel olarak bir Arap şehri ve bizim beklentimiz de kentin kurtarılmasından sonra bu şekilde devam etmesine yönelik. Münbiç askeri konseyiyle sadece operasyonların tamamlanmasını değil aynı zamanda şehrin alınması sonrasında sivillerin dönüşü, temel hizmetlerin başlaması gibi konuları da görüşüyoruz. Türklerin, Irak hükümetinin ve yerel Arapların tarihi hassasiyetlerini kesinlikle anlıyoruz ve kaygılarını dikkate alıyoruz. Bunun (Münbiç) tarih boyunca bir Arap şehri olduğu gerçeğinin kesinlikle farkındayız ve askeri operasyonlar tamamlandıktan sonra da böyle olmaya devam etmesini bekliyoruz.”

SAK ve PYD güçleri, DAEŞ kontrolündeki Münbiç'e yönelik operasyonu mayıs ayının sonunda başlatmıştı. Fırat'ın batısından ilerleyerek çok sayıda köyü ve beldeyi ele geçiren SAK ve PYD güçleri, yaklaşık 2 aydır ilçeyi kuşatma altında tutuyordu.

Menbiç DAEŞ'ten tamamen temizlendi. ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posteri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne asıldı! "Yine Reis, Yeniden Reis"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından bir grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterini astı. O anları kameraya alan bir vatandaşın "Yine Reis, Yeniden Reis" sloganları attığı görüldü.